Hôtel de Sully

1. prosince 2011 v 12:00 |  4. obvod
Dnes se podíváme na palác, ležící jen přes ulici od kostela sv. Pavla a sv. Ludvíka, o kterém jsme mluvili minule. Nádherný renesanční palác v Marais, postavený v letech 1625 - 1630 architektem Jeanem Notinem, nese jméno Maximiliena de Béthune, vévody ze Sully, ministra financí krále Jindřicha IV., který ho zakoupil v roce 1634. Jeho vnuk ho poté dále rozšířil a zvelebil. Palác patřil rodině de Sully až do 18. století a dodnes si zachoval její jméno, přestože se v něm později vystřídali i jiní vlastníci. Po Francouzské revoluci jeho sláva upadla, stal se z něj obytný dům a byly v něm vybudovány obchody a dílny. Přestože byl už v roce 1862 zapsaný jako historická památka, dále propadal zkáze a během 2. světové války byl částečně zničen. V roce 1944 ho odkoupil stát, který po válce začal s nákladnou a dlouhou rekonstrucí.
Dnes v paláci sídlí Národní památkový ústav a palác je bohužel nepřístupný (s výjimkou občasných výstav), můžeme jím však alespoň projít a prohlédnout si vnitřní dvůr a zahradu.
Vchod do paláce najdeme v rue Saint-Antoine v průčelí, tvořeném dvěma stejnými pavilony
Vnitřní dvůr je na fasádě zdobený alegoriemi čtyř ročních období a čtyř živlů (vody, země, vzduchu a ohně)Podzim
Pohled na zadní křídlo paláce z tradičně upravené francouzské zahradyJeště nedávno jsme mohli uprostřed zahrady narazit na toto zvláštní umělecké dílo. Obrovský krtek, kterého vytvořil sochař Ghyslain Bertholon, se však od 16. listopadu přestěhoval do Conciergerie, kde se až do 31. prosince koná výstava na téma zvířata v uměleckých dílech.Na druhém konci zahrady je postavena OranžeriePokud projdeme dveřmi v pravém rohu vedle Oranžerie, dostaneme se přímo pod podloubí jednoho z nejkrásnějších pařížských náměstí - Place des Vosges

Čtvrť Arsenal, 62, Rue Saint-Antoine

Jak se tam dostat: Metro St. Paul nebo Bastille

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 1. prosince 2011 v 18:58 | Reagovat

C´est tout à fait magnifique Hana!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama