Wallacovy fontány - Fontaines Wallace

24. listopadu 2011 v 12:00 |  Různé
Zelené litinové pítko je jedním ze symbolů Paříže. Určitě jste si jich při svých procházkách po městě všimli a pravděpodobně jste také využili možnosti napít se z nich. Kde se ale tyto fontánky vzaly?
O jejich vznik a rozmístění v Paříži se postaral v 70. letech 19. století anglický sběratel umění a filantrop Sir Richard Wallace, který prosazoval myšlenku, že i chudí lidé mají právo na čistou pitnou vodu. Původní Wallacův návrh fontánky přepracoval sochař Charles-August Lebourg, který z nich vytvořil skutečné umělecké dílo. Walace jich nechal vyrobit několik desítek a ve spolupráci s pařížskou radnicí je rozmístil po městě, většinou na nárožích ulic, náměstích a v parcích, aby k nim byl dobrý přístup a aby byly viditelné z dálky.
Dnes jich ve městě zůstalo zachováno padesát šest. Téměř všechny mají původní tmavě zelenou barvu, v poslední době byly však některé přebarveny, takže při troše štěstí můžete narazit i na fontánu červenou, růžovou nebo žlutou.

.


Kromě modelu se čtyřmi karyatidami byl vytvořen i model se čtyřmi sloupky, dále malé sloupkové pítko (to můžeme občas ještě vidět v parcích) a dokonce i nástěnné pítko, které údajně dnes zůstalo zachováno jen jedno jediné.

Pítka byla ve své době součástí městského mobiliáře, vytvořeného ve stejném stylu, k němuž patří další vybavení jako kiosky, reklamní sloupy, informační panely a podobně. Ty se v této secesní podboě vyrábějí dodnes a dodnes je ve městě můžeme vidět.
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 25. listopadu 2011 v 23:44 | Reagovat

Tous ces details merveilleux!
Bisous

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama