Velká mešita - La Grande Mosquée de Paris

13. listopadu 2011 v 12:00 |  5. obvod
Uprostřed 5. obvodu se v blízkosti botanické zahrady tyčí do výšky třiceti tří metrů minaret Velké pařížské mešity. Z něho svolává muezzin pětkrát denně muslimské věřící v modlitbám. Rozlehlý areál největší mešity ve Francii je možné navštívit a prohlídka rozhodně stojí za to.
Mešita zde, na místě bývalé nemocnice Pitié, stojí od roku 1926 a její stavba byla vyvrcholením myšlenky o vytvoření muslimského centra v Paříži, o které bylo jednáno v souvislosti s kolonizací už od dvacátých let 19. století. Definitivní rozhodnutí o stavbě bylo přijato až po ukončení 1. světové války, jako pocta 70 tisícům muslimských vojáků, kteří v ní padli za Francii. Hispánsko-maurská stavba byla financována francouzskou vládou. Byla inspirována významnou starou marockou mešitou ve Fezu a veškeré práce na dekoracích, především mozaiky, byly vytvořeny z tradičních materiálů arabskými umělci a řemeslníky ze zemí severní Afriky.
Celý areál je velmi rozsáhlý a kromě modlitebny v něm najdeme vnitřní dvůr, patio, madrasu (arabskou školu), knihovnu, konferenční sál, hammam (arabské lázně), restauraci, kavárnu a obchody se suvenýry. Ne všechna místa jsou ovšem přístupná a samozřejmě je zde nutné respektovat arabské zvyklosti (žádné kraťasy, tílka a minisukně).

Pohled na minaret, který je bohatě zdobený majolikovými motivy a je inspirován minaretem mešity Zitouna v Tunisu


Krásně upravené zelení zarostlé patio s fontánamiPodloubí, které obklopuje patio, je vyzdobeno nádhernými mozaikamiKnihovna
Pohled do vnitřního dvora, z něhož se vstupuje do modlitebny
Vnitřní dvůr
Pohled z vnitřního dvora do patiaProstory jsou vyzdobeny arabskými verši, napsanými na zdech. Bohužel vám je nepřeložím, přestože mám za sebou dva roky studia arabštiny - jenže je to tak dávno, že už nic neumím.


Pohled na areál od botanické zahrady


La Grande Mosquée de Paris
Čtvrť Jardin des Plantes, 6 Rue Georges Desplas
Otevřeno denně kromě pátku

Jak se tam dostat: Metro Place Monge nebo Censier Daubenton

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 22:01 | Reagovat

Moi, j´ai adoré la visite.
Merci pour ces souvenirs Hana
Bisous
Bon début de semaine
Elisa, en Argentine

2 Mirka Mirka | E-mail | 29. července 2013 v 8:27 | Reagovat

Je opravdu nádherná...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama