Mezinárodní univerzitní město - Cité internationale universitaire

11. listopadu 2011 v 12:00 |  14. obvod
Při bourání posledních hradeb, obepínajících město, před nimiž vedla ještě vojenská zóna, vyhrazená pro eventuelní obranu města, která nebyla ničím než rozsáhlým, dvě stě metrů širokým území nikoho, zabydleným skutečnými slumy, bylo rozhodnuto, že toto území zůstane kolem Paříže jako zelený prstenec. Při pohledu na mapu Paříže tuto snahu vidíme dodnes - s malými výjimkami kolem ní zůstal zachován prostor, vyplněný parky, hřišti a stadióny.Za ním se potom vine okružní magistrála - le péripherique
V jižní části tohoto prstence najdeme i jeden ze zajímavých projektů té doby, čtyřicetihektarové mezinárodní univerzitní městečko. To bylo vybudováno díky podpoře a štědrému daru, který poskytl mecenáš Emil Deutsch de la Meurthe. První budovy tady vyrostly v roce 1920 a stavba pokračovala až do šedesátých let dvacátého století. Městečko je pojato jako prostor, v němž má každý stát svoji budovu, kterou si zde postavil, a v níž žijí studenti, kteří z něj přišli (my tam samozřejmě žádnou budovu nemáme, naši studenti žijí rozstrkáni na různých kolejích). Některé stavby jsou banální, stavěné narychlo, jiné jsou pozoruhodnými architektonickými díly.

20110612_90
Vstup do Univerzitního městaPrvními budovami, postavenými v Univerzitním městě, bylo sídlo Nadace Emila a Louisy Deutsch de la Meurthe. Budovy evokují styl anglických univerzitních campusů a slouží převážně pro francouzské studenty.
Zajímavá budova Japonska, postavená v roce 1927, respektuje japonský styl staveb. Část výzdoby provedl japonský malíř Foujita, žijící tehdy v Paříži.
Švýcarský dům byl postaven podle návrh Le Corbusiera v roce 1933
Brazílie je zastoupena barevným moderním domem z roku 1959, který vznikl ze spolupráce Le Corbusiera a brazilského architekta Lucia Costy (který se podílel také na stavbě nového brazilského hlavního města Brasilia).Francouzsko-britská kolejItálie vsadila na renesanciKanada


Argentina (spécialement pour mon amie Elisa de Rosario en Argentine)MexicoPortugalsko
IndieŠvédsko


20110612_92
Budova Mezinárodního domu z roku 1926, kterou nechal postavil Rockefeller Junior jako místo pro setkávání studentů. Studenti tam mají k dispozici přednáškové a společenské sály, kino, bazén, restaurace, lékařskou službu a další potřebné zázemí.

Jak se tam dostat: RER Cité Universitaire
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 11. listopadu 2011 v 15:50 | Reagovat

Je découvre des superbes bâtiments Hanna!
Bisous de presque weekend
Elisa, en Argentine

2 ball gown wedding dresses ball gown wedding dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:00 | Reagovat

A. Buccaneer
http://www.standdress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama