Kašna Maubuée

9. listopadu 2011 v 12:00 |  3. obvod
Přímo naproti Centre Pompidou najdeme na rohu uzounké uličky poslední kašnu, která byla součástí rozsáhlé sítě zásobování vodou celé historické čtvrti Beaubourg, na jejímž místě po asanaci vyrostlo moderní kulturní centrum a vedlejší moderní čtvrť Quartier de l´Horloge.
Kašna pochází ze 13. století (i když basreliéf nad ústím vody byl vytvořen až v roce 1733) a údajně ji opěvoval i Francois Villon. Voda byla do kašny přiváděna akvaduktem z Belleville, který po své cestě do centra přibíral všechny okolní prameny. Kašna byla původně umístěna na jiném místě, v jedné ze zbořených uliček v místech, kde nyní stojí Centre Pompidou, odkud byla demontována před asanací v roce 1937 a na své současné místo byla přemístěna po rekonstrukci v roce 1970. Dnes už z ní voda neteče.
Vedlejší stísněná ulička Rue de Venise, která je svědkem staré parcelace centra, nám ukazuje, jak okolí vypadalo před asancí.


Hned o uličku dál najdeme hezké keramické obložení bývalé mlékárny, dnes bohužel jen obchodu s levnými a nekvalitními hadříky....


... a na dalším rohu vedle tabule s názvem ulice krásné exempláře dvou barevných Invaderů.

Čtvrť Saint-Merri, 129 Rue Saint-Martin
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama