Villa Seurat

12. října 2011 v 12:00 |  14. obvod
Úzká ulička Villa Seurat, ležící v blízkosti vodního rezervoáru Montsouris (vedle domu č. 101 v rue Tombe-Issoire), byla pojata a postavena jako umělecké městečko. Centrem každého z domů je proto prostorný ateliér. Zvláštní je, že byla postavená celá během dvou let od roku 1924 do roku 1926 přímo na objednávku jednotlivých umělců, kteří se sem stěhovali, a přesto je každý dům jiný. Většinu domů vytvořil achitekt André Lourcat a jsou památkově chráněny. V uličce v průběhu let bydlelo mnoho známých umělců, kteří se do této části města v blízkosti Montparnasu stahovali od dvacátých let dvacátého století. Žil tady mimo jiné i Salvator Dali, malíři Soutine, Gromaire, Goerg a Bertrand, švýcarský sochař Arnold Huggler nebo spisovatelé Henry Miller a Frank Townshend.



Dům 7bis, to je ten s tmavěhnědým členěním mezi skútrem a dopravní značkou, byl postaven pro sochařku Channu Orloff v roce 1926. Ta tady žila a tvořila až do roku 1942, kdy jí byl dům zabaven jako židovský majetek. V roce 1945 ho Channa Orloff odkoupila zpět a žila tady až do své smrti v roce 1968.


Channa Orloff se svým dílem. Foto Wikipedia.
V domech zůstaly zachovány dodnes prostorné ateliéry.








Tip: Bohužel jsem nevyfotografovala dům č. 18, který je architektonicky ze všech nejméně zajímavý. Žil v něm však od roku 1934 americký spisovatel Henry Miller, který právě tady napsal svůj Obratník Raka a Obratník Kozoroha. Pro zajímavost, jeho milenkou v době jeho pařížského pobytu byla známá spisovatelka erotických románů Anaïs Nin.


Hned v sousedství leží další zajímavá ulička Cité Annibal, kde zůstala zachována stará dlažba i starý ospalý klid.


Jak se tam dostat: Metro Alésia



A - Villa Seurat, B- Cité Annibal
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 12. října 2011 v 13:17 | Reagovat

Merci pour la balade en ta compagnie Hanna!
Bisous
Elisa, Argentine

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama