Quartier de l´Horloge - Čtvrť s hodinami

18. října 2011 v 12:00 |  3. obvod
Ve dvacátých letech 20. století se pařížská radnice rozhodla řešit problém nebezpečných, nezdravých a zanedbaných čtvrtí, které měly být zbourány a místo postupně zastavěno novou, zdravější a lepší architekturou. V celém městě byly určeny takzvané "nezdravé bloky", které měly být postupně asanovány. "Nezdravý blok č. 1" se nacházel přímo v centru za pařížskou radnicí, v místech, kde dnes stojí Centre Pompidou.Obě fotografie byly převzaty ze stránek www.centrepompidou.fr a ukazují, jak tato místa vypadala před asanací v roce 1930.

Bludiště hygienicky nevhodných, temných, vlhkých, nebezpečných a hmyzem a potkany prolezlých uliček, pocházejících často až z 12. století, v nichž bujela prostituce a krámky vetešníků, bylo strženo ve 30. letech a ponecháno osudu - postupně zde bylo vytvořeno parkoviště a radnice řešila možnosti další zástavby. V 60. letech, v době prezidenta Pompidoua, bylo rozhodnuto o stavbě moderního kulturního centra - a o stavbě luxusní rezideční čtvrti v jeho těsné blízkosti. Ta byla slavnostně otevřena v roce 1979 a zde postavené byty šly na dračku.Vchod do čtvrti od Centre Pompidou střeží socha Prométhea od Ossipa Zadkina, umístěná na vysokém sokluPohled do čtvrti od Centre Pompidou


A opačný pohled - důkaz toho, že Centre Pompidou leží opravdu hned vedleAmbiciózní projekt však poněkud selhal. To, co původně mělo být klidnou a módní čtvrtí s terasami, obchodními pasážemi a luxusními restauracemi a butiky, začalo postupně upadat a vylidňovat se, i přes ohromný úspěch vedlejšího kulturního střediska. Z luxusních obchodů byly časem vytvořeny prodejny levného občerstvení a turistických cetek, některé byty byly přeměněny na kanceláře a nákupní centrum bylo po letech degradace přestavěno na obchod s potřebami pro kutily. Úpadku jistě napomohlo, že zde bylo použito to, čemu Francouzi začali říkat "fasádismus" - v rue Beaubourg a St-Martin byly ponechány původní fasády starých domů ze začátku 20. století a do vykuchaných vnitřností byly vestavěny nové domy (taky to v Praze dobře známe). Do čtvrti je tak vstup pouze úzkými průchody, nedostanou se tam těžší zásobovací auta, ani vozidla hasičů.Dnes se obyvatelé snaží svých draze zakoupených bytů zbavit a ze čtvrti se odstěhovat. To ovšem ještě více zhoršuje její úpadek, vylidněnost a opuštěnost.Pod vysokým podchodem jsou umístěny zvláštní automatické hodiny, podle kterých dostala celá čtvrť název. Hodiny s názvem "Obránce času" vytvořil Jacques Monestier v roce 1979. Plastika představuje muže, ozbrojeného mečem a štítem, který postupně, při trojím odbíjení každé celé hodiny (od 9 do 22 hod), bojuje střídavě s jedním ze zvířat - ptákem, drakem a krabem, představujícími nebe, zemi a vodu, vždy za zvuků, představujících ten který živel (vzdouvání se vln, hukot země a svist větru). Vždy ve 12, 18 a 22 hodin útočí všechna tři zvířata najednou. (Ani se nedivím, že tam nechce nikdo bydlet...)Hodiny jsou vysoké 4 metry a váží 1 tunu, to je také důvodem, proč jsou s jejich chodem neustálé problémy - oprava je velmi složitá a nákladná a tak od roku 2003 nefungují a čekají na opravu.Kromě obřích hodin tady najdeme i obří teploměr. Ten ukazuje kromě běžné venkovní teploty i další zajímavé údaje - například teplotu fermentace piva.


Čtvrť Beaubourg, vchod z ulic Rue Rambuteau, Rue St.-Martin a Rue Beaubourg

Jak se tam dostat: Metro Rambuteau
 


Komentáře

1 Gavroche Gavroche | E-mail | Web | 19. října 2011 v 22:29 | Reagovat

Article intéressant (merci google traduction;-) ), personnellement je suis pas un fan de cette architecture, j'aurai préféré qu'on rénove les anciennes constructions plutôt que de les remplacer par cet ensemble froid qui me rappelle les villes nouvelles construites en lointaine banlieue.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. října 2011 v 23:32 | Reagovat

Merci pour le commmentaire, vous avez absolument raison, moi aussi je prefererais me balader dans les veilles rues de l´ancien quartier. C´est pour ca que j´ai publié ici les anciens cliché,pour montrer ce que Paris avais perdu (sans rien gagné parce que le Quartier de l´horloge me semble). horrible).

3 Gavroche Gavroche | E-mail | Web | 20. října 2011 v 22:29 | Reagovat

Mon grand regret est de ne pas avoir connu le Paris d'avant Pompidou, quand le centre de Paris était encore populaire et animé, notamment autour des Halles.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama