Passage Molière

31. října 2011 v 12:00 |  3. obvod
Beaubourg, čtvrť kolem Centre Pompidou, je plná turistů, pochybných restaurací a obchodů s levnými zbytečnými cetkami. Jen kousek od ruchu náměstí leží ukrytá malá pasáž, průchod z rue Saint-Martin do rue Quincampoix. Pasáž dlouhá 161 metrů vznikla kolem roku 1791 během Francouzské revoluce a původně se jmenovala Passage Sans-Culottes.
Dnes v ní najdete pár obchůdků se starožitnostmi a módním zbožím, galerie a kavárničky. Je to osvěžující a klidný ostrůvek autentické staré Paříže uprostřed čtvrti, v níž bychom to nečekali.
Do pasáže vede také jeden ve vchodů dnešního Domu poezie, bývalého Molièrova divadla. To bylo postaveno v těchto místech současně se vznikem pasáže v roce 1791 a bylo otevřeno Molièrovým představením Misanthrope. Politická situace během revoluce však způsobila brzké zavření divadla a přestože později ještě hrálo pod jinými názvy, definitivně bylo uzavřeno Napoleonem v roce 1807. Divadlo bylo proměněno a rozčleněno na obchody a jeho bohaté vnitřní vybavení bylo nenávratně zničeno. V dalších desetiletích prostory sloužily pro různé účely, až teprve v roce 1974 bylo divadlo zrenovováno a od roku 1995 se v něm znovu hraje divadlo.

Passage Molière
Čtvrť Beaubourg, 157 rue Saint-Martin nebo 82 rue Quincampoix


Jak se tam dostat: Metro Rambuteau

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama