Metro Passy

2. října 2011 v 12:00 |  16. obvod
Stanice metra Passy je jednou z mých nejoblíbenějších a všeobecně asi i nejkrásnějších a nejromantičtějších. Metro je v této části nadzemní a přijíždí sem z levého břehu přes patrový most Bir Hakeim. Už ve vagonu metra se vám naskytne tento pohled.


Stanice leží přímo na schodech, které překonávají převýšení mezi nábřežím Seiny a výše položenými ulicemi. Nad východem ze stanice jsou v dálce vidět koleje na mostě.


Schody vedoucí směrem k mé oblíbené Rue de Passy, kam chodím nejčastěji nakupovat


Metro s vyhlídkouNad stanicí metra leží malé náměstí Square Alboni s parčíkem. V čísle 12 bydlela v roce 1940 česká hudební skladatelka Vítězslava Kaprálová, která se v Paříži provdala za Jiřího Muchu a o dva měsíce později zemřela v Montpellier na jihu Francie. Bylo jí 25 let. Celý tento dojemný příběh a mnoho dalších zajímavých informací o životě české komunity v předválečné a válečné Paříži najdete v Muchově knize Podivné lásky.


Pohled přes park na dům s číslem 12Vítězslava Kaprálová (vpravo) s Jiřím Muchou (vlevo) a dalšími přáteli (vedle Muchy Bohuslav Martinů, vpředu malíř Rudolf Kundera). Fotografie převzatá ze stránek www.muzikus.cz, resp. Památníku Bohuslava Martinů. 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama