La Ruche - Úl

4. října 2011 v 12:00 |  15. obvod
Umělecká Paříž začátku 20. století se nerovná jen Montmartre, naopak, v té době začali umělci Montmartre opouštět, protože se pro ně stával příliš známý, příliš vykřičený, příliš zabydlený a příliš drahý. Útočiště nacházeli ve čtvrtích na jihu Paříže, kde se žilo ještě jako na venkově a kde mohli tvořit v levných ateliérech. Vznikaly tak chudé, ale živé shluky domků a ateliérů, z nichž po masové předválečné výstavbě v této části města jen výjimečně některé přežily dodnes.
Jednou z výjimek je i takzvaný Úl. Vznikl z vinařského výstavního pavilonu ze Světové výstavy v roce 1900, který odkoupil sochař Alfred Boucher a nechal ho přemístit do oblasti tehdejší čtvrti Vaugirard. Tam nechal polygonální pavilon rozdělit na malinké místnůstky, které se rozbíhaly od schodiště, které vede prostředkem budovy. Vnitřek dřevěné budovy tak vypadal jako včelí plástev - odtud získala budova svoji přezdívku. Pokojíky si za levné peníze pronajímali malíři a sochaři, kteří tady žili bez vody a topení v nepředstavitelné bídě. Útočiště zde našla řada umělců, kteří se později proslavili, především cizinci, kteří tehdy do Paříže přicházeli. Žil tady Marc Chagall, Chaim Soutine, Amedeo Modigliani, Fernand Léger nebo Japonec Foujita, ze sochařů Archipenko, Zadkine nebo Czaky.


Vlevo Rue Danzig, vpravo Passage Danzig. Právě tady Úl stojí. Do bistra v čele řady domů údajně chodívali všichni umělci, kteří tady bydleli.


Hlavní vchod do Úlu. Bohužel není přístupný veřejnosti.
Budovy (protože celý Úl se kromě okrouhlé budovy skládá ještě z dalších přilehlých dřevěných budov) nejsou sice v moc dobrém stavu, ale jsou dodnes obydlené, slouží umělcům a protože jsou památkově chráněné, určitě ještě nějakou dobu vydrží.


Přímo naproti Úlu stojí tento barevný domeček. Majitelé mají kocoura...... který se docela nadře, než se dostane domů.

La Ruche
Čtvrť Saint-Lambert, 2 Passage Danzig

Jak se tam dostat: Metro Convention

 


Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | 5. srpna 2012 v 9:50 | Reagovat

Ano, bohužel, objekt není přístupný, ale ještě před několika lety tam žila (a snad ještě žije) Chagallova vnučka, také malířka. Vystála jsem tam důlek, ale štěstí jsem neměla, ale dost jsem si popovídala s místními kočkami.

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 5. srpna 2012 v 21:00 | Reagovat

[1]: Taky jsem tam stála dost dlouho, doufala jsem, že třeba půjde někdo, kdo mě nechá vyfotit interiér. Marně :-)

3 Lenka Lenka | E-mail | 6. srpna 2012 v 6:58 | Reagovat

Přitom dřív tam muselo být živěji, odsud vedla koňka, tramvaj tažená dvěma koni, až na na Montparnasse...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama