Park Bercy

22. září 2011 v 12:00 |  12. obvod
Když od knihovny François Mitterrand (viz můj článek TADY) přejdeme přes řeku po lávce Simône de Beauvoir (TADY), dostaneme se přímo k širokému schodišti, po jehož střední části stéká dolů voda jako po vodopádu. Schodiště nás přivede do parku Bercy, který byl vytvořen v letech 1993 - 1997 na místě dřívějších skladů vína, které se sem do Bercy dováželo po Seině loděmi - a později i kamiony - z venkovských vinařských oblastí.
Pod schody uvidíme jako první věc řadu 21 bronzových soch francouzského sochaře berberského původu Rachida Khimouna s názvem Děti světa. Sochy jsou oblečeny do typického oblečení pro ten který národ a vybaveny typickými rekvizitami (ne, české dítě v hnědých řádkových punčocháčích s hokejkou a tenisovou raketou v ruce tam není).
V pozadí vidíme modrou kovovou konstrukci sportovní haly Palais Omnisports. Ta v těchto místech byla postavena jako první v roce 1983 a s ní začala rekonstrukce celé oblasti.

Čtrnáctihektarový park se táhne podél nábřeží, od kterého je oddělen protihlukovou stěnou a stromořadím. Na plánku je vidět celá jeho rozloha.


Jak vidíme i podle plánku, park je rozdělen na tři části. Ta první s názvem Velká prérie, která leží nejblíže sportovní haly, je tvořena rozlehlými trávníky zastíněnými mohutnými stromy, plochami pro hry a skate parkem.


Pokračujeme-li dál, narazíme na zajímavou moderní budovu. Jejím autorem je architekt Frank Gehry (spoluautor pražského Tančícího domu), který ji postavil v roce 1994 pro Americké centrum. To se tady, stranou centra, moc neuchytilo a proto bylo v roce 2005 přeměněno na Francouzskou kinotéku.

Hned za ní začíná střední část parku, pojmenovaná po izraelském předsedovi vlády Jikchaku Rabinovi, zavražděném v roce 1995. Najdeme tady záhony s nejrůznějšími druhy květin, růžovou zahradu, zeleninové zahrádky, naučné zahrady a malou vinici.

Součástí střední části parku je i zahradnický domek, který dříve sloužil jako sídlo výběrčích daně z vína. Koleje před domkem byly zachovány ze starých dob, kdy se tudy posouvaly cisterny plné vína.Koleje jako připomínku starých časů najdeme i v dalších částech parku, stejně jako původní starou dlažbuParkem pokračujeme dál kolem bazénu s arkádami až k lávce nad rue Joseph Kessel, která nás přivede do třetí části parku nazvané Romantická zahrada

Tady na nás čeká zasněný dům s bílými okenicemi (dříve sídlo hlídače skladů), rákosím obrostlé rybníčky s kachnami a lekníny, písečné duny a další malebná zákoutí s korsickými borovicemi i libanonskými cedryZ romantiky rovnou do symbolu spotřebitelské kultury - nákupního centra Bercy Village. Že to nemusí být jen sklo, beton a tupá architektura, se přesvědčíme hned příště.

Jak se tam dostat: Metro Bercy nebo Cour Saint-Émilion

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 22. září 2011 v 19:48 | Reagovat

J´adore Hanna! Tu m´amenes tant de souvenirs. J´aime ce parc, et celui de Yitzak Rabin aussi. Et je vois ici d´autres coins.
Merci et des grands bisous
Elisa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama