Panthéon

26. září 2011 v 12:00 |  5. obvod
O Panthéonu, který se tyčí na jednom z malých vrcholků v 5. obvodu, najdete informace v každém i tom sebeútlejším průvodci, takže to tady vezmeme jen zkrátka.
O jeho stavbě rozhodl Ludvík XV. jako výraz poděkování za svoje uzdravení v roce 1744 a v kostele měly být uloženy ostatky sv. Geneviève, patronky Paříže. Stavba, svěřená architektu Soufflotovi, se ale protahovala, a po vypuknutí Francouzské revoluce bylo rozhodnuto, že nebude věnována původním účelům, ale stane se místem, kde budou uloženi "velcí muži Francie", jako byl Mirabeau, Voltaire, Rousseau a další osobnosti francouzské historie. Jenže další roky přinesly další změny - v rytmu politických převratů se měnïl i účel budovy, ta se stala znovu kostelem, zasvěceným sv. Geneviève, znovu pohřebištěm velikánů, pak opět kostelem a v roce 1885, při příležitosti pohřbu Victora Huga, definitivně místem posledního odpočinku významných osobností. V kryptě najdeme téměř 70 hrobek, kromě výše jmenovaných tu leží například i Zola, Jaurès, Moulin, Malraux, Braille, Pierre Curie, Marie Curie Sklodowska a další.


Osmdesát tři metrů vysoká budova byla postavena na půdorysu řeckého kříže v neoklasickém slohu s vysokými římskými sloupy v průčelí a ohromnou kopulíŠtít kostela nese nápis "Velkým mužům vděčná vlast"Tohle je to, co mě na celé stavbě baví nejvíc. Ani ne hrobka Victora Huga nebo zmenšený model budovy, umístěný uvnitř, ale hlavice ohromných korintských sloupů a zdobená horní část vstupu.


Výjevy na reliéfech znázorňují jak církevní tak i laické události, podle toho, jakému účelu byla budova právě věnována při jejich dokončování

Fascinuje mě také Foucaultovo kyvadlo, které je zavěšeno v ohromné kopuli Panthénu a které dokazuje, že se Země otáčí. Nechtějte po mně vysvětlení jak to funguje, fyzika není zrovna moje silná stránka, mnohem lepší informace i názornou animaci najdete na Wikipedii TADY.Od vchodu Panthéonu si můžeme přiblížit Eifelovku, která nás láká z dálky přes domy

Panthéon
Čtvrť Sorbonne, Place du Panthéone

Jak se tam dostat: RER Luxembourg
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 29. září 2011 v 0:20 | Reagovat

Superbe Hanna!
C´est un endroit merveilleux!
Bisous
Elisa

2 Aleš Aleš | E-mail | 11. listopadu 2011 v 23:01 | Reagovat

Panthéon mě poprvé zklamal, čekal jsem syrovější zážitek, ne tak úřednický:-) Tak jsem tam alespoň v době vrcholící hysterie kolem ptačí chřipky chytil HOLÝMA RUKAMA holuba a osvobodil jeho pařátky od omotaných nití... Velcí mužové Francie mi to jistě odpustili, ale 99% přítomných živých určitě nikdy:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama