Kostel Saint-Gervais Saint-Protais

10. září 2011 v 12:00 |  4. obvod
Stavba tohoto zajímavého kostela, ležícího jen kousek od pařížské radnice, který je nejstarším pařížským kostelem na pravém břehu Seiny, byla zahájena už v roce 1494 a trvala celých sto padesát let. Interiér kostela je proto pozdně gotický, zatímco fasáda je inspirována francouzským klasicismem.
Nádherná vitrážová okna, kterými je kostel pověstný, pocházejí částečně ze 16. a částečně ze 17. stoletíKromě starých vitráží najdeme v kostele i moderní a dokonce i abstraktní, které byly vytvořeny až v druhé polovině 20. století. Kostel byl totiž poškozený během 1. světové války, kdy jeho střechu prorazil německý šrapnel, který v kostele zabil 88 a zranil 68 lidí, kteří se tam schovávali.

Snímání z kříže


V takzvané "Zlaté kapli" najdeme dřevěné obložení s malbami z doby Ludvíka XIII.

V centru Paříže, zvláště v těch luxusnějších čtvrtích, vidí člověk téměř na každém kroku ubožáky, kteří sedí nebo leží na zemí a prosí o almužnu. Tato paní, sedící před vchodem do kostela, mě ale dostala tak, že jsem jí neváhala přispět. Nikdo moc nechodil, tak si jednoduše četla.

Rozsáhlé vlastnictví kostela zahrnovalo v minulosti i domy, stojící v přilehlé Rue Francois Miron. Ty, které vidíme na fotografii, byly postaveny v letech 1733 - 1734 na místě dřívějších středověkých domů. V pozadí vidíme věž kostela, v popředí malý trh, který se tady v Rue Francois Miron koná.

Tip: v kostele se nacházejí nejstarší pařížské varhany z roku 1601. Hrávali na ně i členové muzikantského rodu Couperinových.

Čtvrť Saint-Gervais, Place Saint-Gervais

Jak se tam dostat: Metro Hôtel de Ville nebo Pont Marie


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 11. září 2011 v 22:15 | Reagovat

Cou cou Hanna,
Les vitraux sont superbes!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama