Kolem Port Royal II.

17. srpna 2011 v 12:00 |  6. obvod
Dnes ještě zůstaneme v okolí stanice RER Port Royal, jen se od ní vydáme kousek dál směrem k Lucemburské zahradě. Už z dálky naši pozornost totiž upoutá budova, kterou bychom čekali spíš někde v Marákeši nebo v Tunisu.

Bližší ohledání nás moc nepoučí, musíme budovu obejít z druhé strany, až do Rue Michelet


Tam zjistíme, že to není žádná arabská madrasa, ale pobočka Sorbony, Institut umění a archeologie. Zajímavé na budově je to, že i přes svůj vzhled byla postavena až v letech 1925 - 1930, částečně dokonce i z armovaného betonu. Fasáda byla mistrovsky vyskládaná z červených cihel. Budova už pěkných pár let čeká na rekonstrukci.Když už jsme v Rue Michelet, hned vedle si všimneme Institutu slovanských studií. Založil ho velký fanda na české dějiny a Československo vůbec, Ernest Denis (ano, to je ten chlapík, co mu v Praze komunisté zbořili nádraží). V budově institutu, který založil, zůstal zachován jeho byt i s knihovnou, ale bohužel není přístupný veřejnosti.


Přímo na protějším rohu stojí tato stará budova. Není ničím významná, jen se mi líbí.


O malý kousek dál, v uzounké proluce mezi dvěma činžáky, leží bývalý ateliér rusko-francouzského sochaře Ossipa Zadkina. Ten se narodil v roce 1890 ve Vitebsku, ale od svých dvaceti let žil a pracoval v Paříži, kde zemřel v roce 1967. Už od dvacátých let 20. století měl se svými díly úspěch, vystavoval a prodával takřka v celém světě. Mezi jeho přátele v Paříži patřili nejen sochaři a malíři jako Picasso, Matisse, Modigliani, Brancusi a Bourdelle, ale i básník Apollinaire a další umělci té doby.


Do ateliéru, který byl po smrti Zadkinovy manželky přeměněn na muzeum a ve kterém je vystavena většina jeho děl od kubismu až po abstrakci, jsem se vydala už dvakrát, ale pokaždé bylo nečekaně zavřeno. Škoda, ateliér je podle fotografií, které jsem viděla, zajímavý a má krásnou zahradu, plnou soch. Mřížkou ve vstupních vratech se mi podařilo vyfotografovat alespoň vstup do tohoto venkovského domečku.


Zadkinovy sochy můžeme vidět v Paříži na několika místech. Jednu z nich najdeme například na náměstí naproti kostela Saint-Germain-des-Prés. To už jsme se ale od metra Port-Royal vzdálili příliš daleko...


A - RER Port-Royal
B - Institut umění a archeologie
C - Institut slovanských studií
D - zajímavý dům
E - Musée Zadkine

Jak se tam dostat: RER Port-Royal
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 11:16 | Reagovat

Ah! Magnifique!
Les détails de ce bâtiment... superbes
Bisous

2 HN HN | 1. května 2012 v 17:21 | Reagovat

Do institutu umění a archeologie se chodím učit, je tam celkem pěkná knihovna!

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 2. května 2012 v 23:08 | Reagovat

[2]: Závidím, závidím! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama