Hôtel de Sens

25. srpna 2011 v 12:00 |  4. obvod
Hôtel de Sens není hotelem v našem slova smyslu, ale jeden ze dvou nejstarších středověkých paláců v Paříži. Těchto "hôtelů" je v Paříži velké množství, dříve totiž bylo slovo "palais - palác" vyhrazeno pouze obydlím členů královské rodiny, zatímco ostatní šlechta, byť byl její dům sebehonosnější, musela pro svůj dům používat slovo "hôtel". V následujících stoletích se význam slova posunul a vzniklo slovo "hotel" tak, jak ho zná dnes celý svět.
A proč je Justiční palác "palais"? Prostě proto, že dříve výkon justice náležel králi...Náš Hôtel de Sens, o kterém budeme dnes mluvit, byl postaven v letech 1475 - 1519 jako sídlo arcibiskupa. Paříž v té době spadala pod arcibiskupa ze Sens, neměla svoje vlastní arcibiskupství, ale jen biskupství. Dům sloužil pro potřeby arcibiskupa jen do roku 1650, potom začal upadat, nicméně ve vlastnictví arcibiskupství zůstal až do Francouzské revoluce, kdy byl zkonfiskovaný a napůl zničený. Chátral až do roku 1911, kdy ho odkoupilo město.
Zajímavé je, že v domě žila v letech 1605-1606 královna Markéta z Valois, řečená Margot, první manželka Jindřicha IV., jejíž manželství s králem bylo církví anulováno v roce 1599. Právě tady začala údajně vést nezřízený a prostopášný život, kterým proslula a který tak podrobně popsal Alexandre Dumas v knize Královna Margot.Vnitřní nádvoří. Díky dlouhé době, kdy byl palác stavěn, jsou na něm patrné jak známky končícího středověku, tak i začínající renesance. Bohužel z původní stavby zbyl jen portál, venkovní kulaté věžičky a centrální hranatá věž, zbytek byl zničen a poté zcela volně a bez snahy o autenticitu dostavěn až při rekonstrukcích v roce 1936 a 1962.V paláci dnes sídlí knihovna Forney, specializovaná na krásná, řemeslná a technická uměníMalá zahrada za domem je krásně upravená ve stylu francouzských palácových zahrad. Je na ni přístup nejen z budovy, ale také z krátké spojovací uličky za palácem. Na noc se sice zavírá, ale protože ji od ulice odděluje jen mřížový plot a navíc leží mírně pod úrovní okolního terénu, je dobře vidět zvenku i po zavření.


Tak tady někde u té lavičky jsem ztratila svoji podrobnou mapu Paříže, s vepsanými značkami, poznámkami a seznamem toho, co ještě chci vidět a kam chci zajet. Když jsem se do zahrady vrátila o čtvrt hodiny později, už tam nebyla. O poznámky jsem sice nepřišla, mám je i v personalizované mapě na Googlu, ale tu dokonalou mapu už jsem znovu nesehnala...


Hôtel de Sens - Bibliothèque Forney
Marais, Čtvrť Saint-Gervais, 1 rue du Figuier


Otevřeno denně kromě pondělí a neděle od 13.30 do 20.30
Vstup zdarma

Jak se tam dostat: Metro St-Paul nebo Pont Marie 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 25. srpna 2011 v 13:28 | Reagovat

C´est superbe, côté architecture et jardins!
Merci pour la visite Hana
Bisous

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. srpna 2011 v 1:20 | Reagovat

Merci Elisa et bises!!!

3 Elisa Elisa | E-mail | Web | 26. srpna 2011 v 16:45 | Reagovat

Bon weekend Hana!
Bisous
Elisa

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. srpna 2011 v 21:22 | Reagovat

Merci, Elisa, bon weekend à toi aussi!
Bises Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama