Atelier Brancusi

11. srpna 2011 v 22:00 |  4. obvod
Upřímně řečeno, nevzhledná krabice, umístěná hned vedle Centre Pompidou, na první pohled příliš k návštěvě neláká. Trvalo mi několik let, než mě vůbec napadlo zajímat se o to, co se v ní skrývá.
Do této nízké budovy, který byla vytvořena současně se stavbou Centre Pompidou architektem Renzem Pianem, byl umístěn ateliér rumunsko - francouzského sochaře Constantina Brancusiho. Ten se narodil v Rumunsku v roce 1876, ale už v roce 1904 přijel do Paříže, kde žil a pracoval až do své smrti v roce 1957.


Constantin Brancusi ve svém ateliéru

Brancusi odkázal svůj ateliér francouzskému státu s veškerým dílem a zařízením pod podmínkou, že bude zachován v takovém stavu, v jakém se bude nacházet v okamžiku jeho smrti. Věnoval totiž mnoho času a úsilí tomu, aby sestavil svoje dílo v prostoru na přesně určená místa tak, jak byl přesvědčen, že to vzájemný vztah mezi jeho sochami vyžaduje, a dokonce, když nějaké dílo prodal, ho nahradil v ateliéru sádrovou kopií, aby vytvořenou harmonii nenarušil. Na konci života kvůli tomu už dokonce i odmítal svá díla prodávat.
Protože ulička Impasse Ronsan na Montparnassu, kde se ateliér nacházel, byla v 60. letech téměř celá zbouraná a nově vystavěná (jako ostatně velká část historického uměleckého Montparnassu), bylo rozhodnuto o tom, že ateliér bude přemístěn a v rámci Centre Pompidou bude nalezeno řešení, které by zachovalo intimitu Brancusiho ateliéru a současně ho zpřístupnilo návštěvníkům.

Ateliér je vestavěn dovnitř přesně v takové podobě jak vypadal, i s malou zahrádkou po levé straně

Atelier Brancusi
Čtvrť Saint-Merri, Piazza du Centre George Pompidou
Otevřeno denně kromě úterý od 14 do 18 hod
Vstup zdarma

Jak se tam dostat: Metro Rambuteau, Hôtel de Ville, Châtelet, RER Châtelet - Les Halles
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 11. srpna 2011 v 23:30 | Reagovat

Je suis comptable. Pourtant, je vois un musée... et j´entre. J´adore.
Peu importe si c´est ancien ou dédié aux arts modernes. J´aime beaucoup.
Merci pour partager Hana.
Bisous et bonne soirée
Elisa, en Argentine

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 11. srpna 2011 v 23:49 | Reagovat

Merci pour le commentaire, Elisa, le musée a été une belle surprise pour moi la première fois que j'y suis entrée et je l'ai aussi beaucoup aimé.
Bises Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama