Vražda v Rue Ferronnerie

22. července 2011 v 22:00 |  1. obvod
Možná jste si mysleli, že vás už nebudu se svým oblíbencem králem Jindřichem IV. Navarrským obtěžovat. Možná jste doufali, že jsem o něm už řekla všechno TADY, TADY nebo TADY. Neřekla, zanechal za sebou totiž v Paříži tolik stop, že na něho narazíme ještě mnohokrát.20110407_165
Vzpomínáte? Takhle jsme se na něho dívali na Pont Neuf

Jindřich IV. byl sice oblíbený král, dokonce kvůli trůnu konvertoval ke katolické církvi, ale duší i tělem zůstal huguenotem. To mu samozřejmě jeho nepřátelé, podporovaní katolickým Španělskem, s nímž Jindřich vedl válku, nemohli zapomenout a několikrát se ho snažili odstranit. Podařilo se to až v roce 1610 jen kousek od Louvru, v Rue Ferronnerie, která existuje dodnes.


20110615_22
Dnes je to pěší zóna, plná restaurací a obchodů, ale na začátku 17. století to byla uzoučká a klikatá ulička. Jednou stranou přiléhala ke zdi Hřbitova neviňátek, u které měli své krámky rozloženy kramáři a pouliční prodavači, zatímco arkýře středověkých domů na druhé straně ulici ještě více zužovaly a bránily přístupu světla. Když 14. května 1610 touto ulicí projížděl královský kočár, musel zastavit kvůli vozu, naloženému senem, který mu vjel do cesty. V tu chvíli na stupátko kočáru vyskočí fanatický mnich François Ravaillac, který pronásleduje Jindřicha na každém kroku už tři dny, protože přijel do Paříže s úmyslem ho zabít, a třikrát bodne. Král stačí jen udiveně říct: "On mě zabil" a ztratí vědomí. Je tryskem odvezen do Louvru, tam ale přivolaní lékaři už nemohou nic dělat.
Vyšetřování později údajně prokázalo, že vražda byla opravdu skutkem pomateného fanatika a nikoliv organizovaným spiknutím proti králi. Pro Francii to znamenalo konec míru a prosperity, které Jindřich dosáhl po desetiletích náboženských válek, a návrat k napětí a nenávisti mezi katolíky a protestanty." Takhle se to možná celé seběhlo

Na místě, kde ke královraždě došlo, je dnes v dlažbě vyznačen štít se znakem francouzských králů, spojený se znakem Navarrska, z jehož panovnické rodiny Jindřich pocházel (než se stal francouzským králem, byl králem navarrským), jméno Henri IV. a římskými číslicemi zapsané datum 14. května 1610.


20110615_24


20110407_97

Další připomínkou této události je malá pamětní deska na zdi nedaleko odtud, nad oblouky, kterými se prochází ke kašně Neviňátek.

Čtvrť Les Halles, 11 Rue Ferronnerie
 


Komentáře

1 rolex watches replicas rolex watches replicas | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 20:36 | Reagovat

Q. What is a computer's favorite dance?
http://www.thesewatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama