Svědectví

2. července 2011 v 22:36 |  České stopy v Paříži
Přiznám se, že jsem měla slabost pro Pavla Tigrida. Jím vydávaný časopis Svědectví jsem četla už v dobách, kdy mě podobnou zakázanou literaturou zásoboval "můj pramen", a když po roce 89 přijel do Prahy z Paříže charismatický a noblesní starý pán, který se brzy stal ministrem kultury, byl jedním z mála politiků, kterým jsem věřila a které jsem obdivovala. Mimochodem, jeho knihu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu bych naordinovala do škol místo učebnice českého dějepisu.Proto není divu, že už nějakou dobu na mém seznamu míst v Paříži, které chci vidět, figuroval dům, kde Pavel Tigrid Svědectví vydával. Došlo na něj nakonec až nedávno.


Dům leží v tiché ulici naproti francouzské státní banceMalá tabulka na zdi vedle dveří je na první pohled nenápadná"Tady, v této budově, se nacházela redakce SVĚDECTVÍ, opozičního časopisu, jehož zakladatelem a šéfredaktorem byl PAVEL TIGRID (1917 Praha - 2003 Héricy), význačná postava československého exilu".

Když jsem do tohoto článku hledala Tigridovu fotografii, narazila jsem na jednu zajímavost, která se sem taky hodí. TADY, na stránkách Čs. rozhlasu, je reportáž i s fotografiemi z odhalení desky v roce 2007 za přítomnosti paní Tigridové, Václava Havla, pařížského starosty Bertranda Delanoëa a dalších politiků. Bohužel jen v angličtině, českou verzi jsem tam nikde nenašla.


1. obvod, 30 Rue de la Croix des Petits Champs

Jak se tam dostat: Metro Louvre-Rivoli nebo Palais Royal

 


Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | 16. srpna 2012 v 17:51 | Reagovat

Zmíněná redakce ale nebyla prvním působišťem pana Tigrida po příchodu do Paříže. Úplně první redakce byla v tiché ulici rue du Pont de Lodi na levém břehu. V souvislosti s odhalením zmiňované desky na budově v rue  Croix des Petits Champs byly snahy umístit desku i zde, ale majitel domu nesouhlasil. Asi netušil, co pro nás pan Tigrid a jeho Svědectví znamenal. Mimochodem, pan Tigrid volil místo nové redakce strategicky, domníval se, že budova Banque de France se svým elektronickým zabezpečením zajistí i blízkou redakci před odposloucháváním. Bohužel, nestalo se tak, jak víme z nechvalně známého "dokumentu".

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. srpna 2012 v 23:05 | Reagovat

[1]: Zajímavé, to jsem nevěděla. Díky!

3 replica watches for sale replica watches for sale | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:56 | Reagovat

Q. What did the stamp say to the envelope for fun?
http://www.writewatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama