Kostel Saint-Merri

5. července 2011 v 21:42 |  4. obvod
Na počest jistého abbého Médérica, který zemřel v 7. století a který byl později kanonizován pod jménem svatý Merri, byla kolem roku 1000 v místech jeho smrti postavena jednoduchá kaple, přestavěná v letech 1500 - 1550 ve stylu vrcholné gotiky. Ostatky svatého jsou údajně uchovávány v kryptě kostela dodnes. Farnost bývala jedna z nejbohatších v Paříži a kostel jedním z nejkrásnějších, možná proto byl během francouzské revoluce vybrakován a přeměněn na továrnu na ledek (stejně jako nejstarší kostel v Paříži Saint-Germain des Pres). Katolické církvi byl kostel navrácen v roce 1803.
Kostel je dnes centrem uměleckého života čtvrti, pravidelně každou sobotu a neděli odpoledne nebo večer jsou v něm pořádány koncerty, často se vstupem zdarma, jsou v něm také pravidelně organizovány výstavy současného umění. Kromě toho se farnost velmi aktivně stará o přistěhovalce a nezaměstnané a je v úzkém kontaktu s asociací věřících homosexuálů David a Jonáš.


Boční fasáda kostela vede k fontáně Stravinského

Čelní vchod do kostela z Rue St-Martin. I tady najdeme moderní umění.

Často se stává, že je hlavní vchod zavřen. V tom případě se vstupuje tímto bočním vchodem z Rue de la Verrerie.Pohled do hlavní lodi kostela

Vitráže za oltářem pocházejí většinou ze 16. století


Přes okno je dobře vidět, že kostel leží v těstné blízkosti moderního Centra Pompidou. Tato jednoduchá okna pocházejí z roku 1753, kdy nahradila barevné vitráže, aby bylo v kostele lépe vidět na čtení.Toto moderní dílo, instalované v kostele, se jmenuje Kristovo ponížení a vytvořil ho holandský sochař Pierre de Grauw

V malé boční kapli vedle vchodu se po čtyři dny na začátku června konala zvláštní a zajímavá událost. Několik budhistických mnichů tam vytvářelo mandalu z jemného barevného písku a přitom informovalo návštěvníky o budhistických tradicích. Překvapivě sympatická věc v katolickém kostele.
Kostel Saint-Merri
Čtvrť Saint-Merri, Rue Saint-Martin nebo Rue de la Verrerie 76
Informace o koncertech: http://www.accueilmusical.fr/

Jak se tam dostat: Metro Hotel de Ville
 


Komentáře

1 best mens watches best mens watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:07 | Reagovat

Very Interesting Post! Thank You For Thi Information!.
http://www.writewatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama