Knihovna Françoise Mitterranda

10. července 2011 v 23:38 |  13. obvod
Bývalý socialistický prezident François Mitterrand (byl ve funkci dvě funkční období, od roku 1981 do roku 1995, což je francouzský rekord!) trpěl tak trochu velikášstvím a záleželo mu na tom, aby po něm zůstalo něco hmatatelného. To on prosadil pyramidu na nádvoří Louvru, postavení hranatého Velkého oblouku v La Défense, dokončil přestavbu nádraží Orsay na muzeum, nechal postavit Operu Bastille, Park La Villette a Institut arabského světa. Jeho jméno nese také supermoderní knihovna, postavená na břehu Seiny na východním předměstí Paříže, která byla slavnostně otevřena 30. března 1995. Navrhl ji architekt Dominique Perrault (zajímavostí je, že předsedou komise, která projekt vybrala, byl I. P. Pei, autor pyramidy v Louvru).

Knihovna se skládá ze čtyř moderních prosklených věží ve tvaru otevřených knih, vysokých 79 metrů, stojících v rozích dřevěné platformy. Každá z věží má svoje jméno: Věž časů, Věž zákonů, Věž čísel a Věž písemnictví. Každá z věží má 7 pater kanceláří a 11 pater knihovny.Dovnitř se dostanete bez problému i jako turisté. U vchodu sice musíte podstoupit prohlídku na nezbytném rentgenu, ale nikdo se na nic neptá. Do výpůjčních prostor už je ovšem vstup jen s placenou průkazkou.Dvě velké haly, východní a západní, které se nacházejí pod kratší stranou pomyslného obdélníku, na jehož půdorysu knihovna stojí, jsou spojeny chodbami

Výhled z chodby do atria, v němž roste hustý les. Vzrostlé stromy sem byly při stavbě převezeny z departementu Eure z místa, kde byly původně určeny k pokácení kvůli povrchové těžbě, a zasazeny. Kupodivu se ujaly a rostou. Do atria se bohužel nesmí.

Kdesi jsem četla, že teprve po postavení prosklených světlých věží si někdo uvědomil, že knihy nesnášejí sluneční světlo a že až dodatečně byly do oken nainstalovány tyto nevzhledné béžové zábrany. Zdá se mi neuvěřitelné, že by na to nikdo nepomyslel dřív.

Bibliothèque François-Mitterrand
Čtvrť Tolbiac, Quai François-Mauriac
Otevřeno úterý-sobota 10 - 20 h, neděle 12-19 h, v pondělí zavřeno

Jak se tam dostat: Metro Bibliothèque François-Mitterrand nebo Quai de la Gare
 


Komentáře

1 MadameBijou MadameBijou | Web | 10. července 2011 v 23:43 | Reagovat

Miluju knihovny. Do této bych se někdy moc ráda podívala.
Bezva blog. :-)

2 MadameBijou MadameBijou | Web | 10. července 2011 v 23:43 | Reagovat

A Francie je moje nej evropská země.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. července 2011 v 23:57 | Reagovat

Věřím tomu, že se tam podíváte, stačí jen chtít :-)
Děkuji za komentář a za chválu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama