14. červenec a Bastila

14. července 2011 v 23:52 |  Události
Dnes je 14. července, kdy celá Francie slaví státní svátek. V Paříži se na Champs Elysées konala vojenská přehlídka a večer se kolem Eifelky a na břehu Seiny tísnily tisíce lidí, aby se podívaly nejdříve na koncert a poté na půlhodinový ohňostroj z Trocadera.
V Paříži jsem 14. července byla jen jednou, před pěti lety, a bohužel z oslav nemám žádné fotografie - ohromné vedro a nechuť tlačit se v upoceném davu nás ze Champs Elysées vyhnaly ještě před začátkem přehlídky.
Pokud ale máte pocit, že to bez přehlídky rozhodně není ono, můžete se na tu dnešní podívat tady:Francouzská revoluce vypukla 14. července 1789 útokem na Bastilu, vězení, které bylo pro chudý lid symbolem zpupnosti a nespravedlnosti královské vlády. Lidé se k ní vydali na začátku svého povstání, protože věřili, že v ní najdou střelný prach pro svůj boj proti pánům.
Ohromná pevnost, skládající se z osmi 24 metrů vysokých věží, spojených mohutným zdivem, byla postavená v letech 1370 - 1382 jako součást pařížského opevnění, jehož úkolem byla ochrana města a především nedalekého paláce Saint-Pol, v němž měl v době stavby sídlo tehdejší král Karel V. Byla obehnána 25 metrů širokým a 8 metrů hlubokým příkopem a rozlehlým bastionem. Vězením se stala až za vlády Ludvíka XI. a hostila nejen zločince, ale i mnoho šlechticů, spravedlivě či nespravedlivě odsouzených. V jejích zdech žil například i slavný muž se železnou maskou, jehož osud popsal ve své knize Alexandre Dumas.
Poté, co lid Bastilu dobyl, byla pevnost srovnána se zemí a mohutné kameny byly částečně rozprodány do všech koutů Francie a částečně rozebrány lidmi, kteří je často používali ke stavbě domů. Na jejím místě bylo později Napoleonem I. vytvořeno náměstí. Do jeho středu byl v roce 1840 umístěn tzv. Červencový sloup, 50,5 m vysoký bronzový sloup se zlatým Duchem svobody na vrcholku, na památku povstání z 27. až 29. července roku 1830, které vedlo k pádu absolutistické monarchie krále Karla X. a nastolení konstituční monarchie Ludvíka-Filipa I.Přímo na náměstí směrem k Rue Saint-Antoine a Boulevardu Henri IV. je v dláždění odlišným typem dlažby vyznačeno umístění a tvar pevnosti. V těchto místech je také na zdi jednoho z domů umístěna pamětní deska s nákresem Bastily.


V podzemí pod náměstím na nástupišti linky metra č. 5 je dnes vidět kousek zachované zdi Bastily.
Jen o něco dál, téměř na břehu Seiny na malém náměstí Place Henri Galli, najdeme další zbytky pevnosti. Jsou to kameny ze základů jedné z věží, které byly objeveny v zemi při budování metra v roce 1899.Při příležitosti oslav 200. výročí pádu Bastily v roce 1989 byla na náměstí dokončena moderní stavba Opery Bastille. Můžete v ní navštívit různá představení - například na této fotografii nás plakát zve na Janáčkovu Lišku Bystroušku. 


Komentáře

1 Julie Francoise Julie Francoise | Web | 19. srpna 2011 v 15:37 | Reagovat

A zase mě nutíš vzpomínat... Když jsem byla v Paříž naposled - to znamená na konci července - bydlela jsem kousek od Place de la Bastille. Na defilé jsem se letos bohužel nedostala, alespoň jsem ho sledovala u kamarádky na satelitu. Ale chystám se tam příští rok. Jen mě štve, že na samotném náměstí Bastilu a Revoluci z roku 1789 nic nepřipomíná - když nepočítám malou ceduli ze série Histoire de Paris.

2 Julie Francoise Julie Francoise | Web | 19. srpna 2011 v 15:39 | Reagovat

Pardon, tak jsem zase vedle - teď koukám, že píšeš, že jsou tam stopy v dláždění. Přehlédla jsem je. Příště se musím dívat líp. Díky:-)

3 Jana Jana | 5. července 2014 v 21:59 | Reagovat

Dobrý deň, neviete mi povedať, či sú v tento sviatok štátné múzeá sprístupnené zadarmo? Ďakujem

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 6. července 2014 v 1:58 | Reagovat

[3]: Jano, zdarma je otevřený bohužel jen Louvre. Některá ostatní muzea jsou taky otevřená (ne všechna), ale za normální vstupné. Jejich seznam najdete  třeba tady: http://www.parisinfo.com/decouvrir-paris/les-grands-rendez-vous/paris-fete-le-14-juillet/Les-bons-plans-de-la-journ%C3%A9e-de-F%C3%AAte-Nationale/les-bons-plans-de-la-journee-de-fete-nationale

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama