Rue Crémieux

18. června 2011 v 18:07 |  12. obvod
O mé vášni pro malebné skryté dvorky, průchody a pasáže jste se tady už určitě přesvědčili. Většinou je vyhledávám cíleně, podle tipů, které najdu na internetu, v knihách a průvodcích, nebo které dostanu od známých. Někdy na tato pitoreskní místa narazím náhodou a o to víc jsem překvapená a nadšená. To byl i případ Rue Crémieux, kouzelné úzké uličky uprostřed nevzhledné čtvrti v blízkosti Lyonského nádraží, spojující Rue de Bercy a Rue de Lyon. Mezi činžáky ze začátku 20. století a betonovými omšelými domy ze šedesátých let tato starobylá ulička, poslední pozůstatek staré čtvrti na východě Paříže, působí až snově.
Ulička, skládající se z 35 domků, byla postavena celá naráz podle jednotného plánu v roce 1865 jako bydlení pro dělníky a na tehdejší dobu měla spoustu vymožeností, především moderní kuchyň v suterénu a nad ní tři patra k bydlení. Každý z obyvatel si domek dotvořil a vyzdobil podle svého.

Roh Rue de Bercy a Rue Crémieux

Ta malá tabulka vlevo vedle dveří vyznačuje, kam až vystoupala Seina při povodni v roce 1910

Ten člověk nestojí uprostřed ulice náhodou. Vyběhl z toho růžového domu v okamžiku, kdy jsem fotila dům naproti - a pak si mi zarputile stoupal přímo před objektiv, ať jsem ho namířila kamkoliv. Nejdřív jsem dokonce ani nepochopila, co chce. Kdyby řekl rovnou, že mu vadí, že tam fotím, mohl si ušetřit to pobíhání :-)


Čtvrť Quinze-Vingts, Rue Crémieux

Jak se tam dostat: Metro Gare de Lyon nebo Quai de la Rapée
 


Komentáře

1 Jojo Jojo | 5. června 2016 v 16:26 | Reagovat

Cool !

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama