Park Villemin

11. června 2011 v 22:00 |  10. obvod
Park Villemin leží v těsné blízkosti kanálu Saint-Martin a Gare de l´Est, Východního nádraží. Tvoří ho bývalá zahrada kláštera rekoletů (viz TADY). Ten byl zrušen v 19. století a byla v něm zřízena vojenská nemocnice. Strategické místo v blízkosti Východního i Severního nádraží bylo pro vojenskou nemocnici vybráno proto, že to umožňovalo snadný převoz zraněných vojáků, vracejících se vlaky z fronty, přímo do nemocnice.

Do parku se vstupuje monumentální branou z Rue des Récollets, na které je dodnes nápis "Vojenská nemocnice Villemin" (jméno nemocnice a parku bylo zvoleno podle doktora Jeana-Antoina Villemina, který se zabýval zkoumáním tuberkulózy a pomohl dr. Kochovi v objevení jejího bacilu).

Zadní strana kláštera, směřující do zahradyPohled do parku: jeho návštěva může být dobrou alternativou k čekání na nádraží...Park je vklíněný mezi vysoké moderní domy, na jeho klidu to však nic neubíráJako v mnoha jiných pařížských parcích, i tady najdeme tabuli s připomínkou židovských obyvatel čtvrti, kteří byli odvlečeni do vyhlazovacích táborů. Je to vždy působivé a dojemné. Tady to na mě ovšem zapůsobilo především proto, že se jedná o připomínku 700 odvlečených malých dětí - a že jsem krátce předtím četla knihu o poválečných dějinách Paříže ("Paříž po osvobození", autor Anthony Beevor), ve které bylo uvedeno, že nacisté přikázali deportaci pouze dospělých židovských obyvatel. To, že byly odvezeny i děti, byla iniciativa kolaborantské vichystické vlády maršála Pétaina. O tomto francouzském kostlivci ve skříni, o kterém Francouzi roky mlčeli, promluvil poprvé až prezident Chirac v roce 2007.

Jardin Villemin
10. obvod, Rue des Récollets 8

Jak se tam dostat: Metro Gare de l´Est
 


Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | Web | 24. února 2018 v 18:39 | Reagovat

Zdravím, děkuju za tipy! Byli jsme na krátkém výletě v Paříží s dvěma dětmi a vědět, kde je park u nádraží, se nám velmi hodilo. :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama