Medailony Arago

24. června 2011 v 21:13 |  Události
"Pokračoval na jih, dokud nenašel to, co hledal: slavný královský oblouk - třpytící se horu leštěného černého mramoru. Přišel blíž a pozorně se podíval pod nohy. Během několika vteřin spatřil to, o čem věděl, že tady v Rue Richelieu je - několik bronzových medailonů, zapuštěných v dokonalé přímce do země. Každá destička měla dvanáct centimetrů v průměru a byla v ní vyryta dvě písmena - N a S.
Nord. Sud.
Sever. Jih.


Otočil se na jih a očima protáhl přímku naznačenou destičkami. Pak tímto směrem vyrazil a neustále sledoval chodník, po kterém kráčel. Když se dostal na roh Comédie Française, našel další medailon. Ano!
Před mnoha lety se Langdon dozvěděl, že pařížské ulice jsou ozdobeny celkem 135 bronzovými značkami, zapuštěnými do chodníků, náměstí a ulic - přesně ve směru severojižní osy. Jednou tuto pomyslnou čáru sledoval od Sacré Coeur na jih přes Seinu a konečně ke staré pařížské astronomické observatoři. Tam také přišel na význam této posvátné cesty, kterou absolvoval.
Původní nultý poledník.
Dávná pařížská Rose-line, Růžová linie."
Dan Brown, Šifra Mistra Leonarda
Knihy Dana Browna jsou plné fikcí, občas se v nich ale nějaká skutečnost objeví. Například bronzové medailony v Paříži opravdu najdete, přestože i tady si Brown pohrál s realitou - linie neprochází přes Sacré Coeur a v Rue Richelieu není medailonů "několik", ale jeden jediný. I v dalších odstavcích knihy se Brown dopouští dalších nepřesností v umístění medailonů, které byly při pozdější filmové adaptaci knihy kvůli zachování děje skutečně umístěny i tam, kde o nich mluví Brown - hlavně do blízkosti převrácené pyramidy, kudy normálně linie nevede.

Medailon u vchodu do Královského paláce na Place Colette

Medailony nasázel do pařížské dlažby holandský umělec Jan Dibbets v roce 1994 a vytvořil tak dílo s názvem Pocta Aragovi. Francouzský vědec a politik François Arago žil v letech 1876 - 1853 a zabýval se mnoha vědními obory - od matematiky a ekonomie až po astronomii a fyziku. Poslední roky svého života strávil jako poslanec francouzského parlamentu se silně republikánským zaměřením a prosadil například zákon o zrušení otroctví ve francouzských zámořských koloniích.

François Arago

Kolik medailonů z původních 135 podél linie dnes skutečně zbylo, se přesně neví. Na některých místech byly zničeny, jinde ukradeny a někde zakryty novou vozovkou nebo chodníkem. Najdeme je ovšem i na těch nejméně očekávaných místech - třeba uvnitř Louvru, jak v křídle Richelieu (v sále francouzského sochařství a před eskalátorem), tak i v křídle Denon (sál římských památek, na chodbě a u eskalátoru).

Linie, kterou medailony sledují, vede ze severu od Porte Montmartre, až na jih do Univerzitního města, a vyznačuje pařížský poledník, který byl definován už v roce 1667 a platil až do roku 1884, kdy byl oficiálně uznán Greenwichský poledník (a Angličané se výměnou za to zavázali, že přijmou metrický systém). Francouzi si nicméně i přesto ponechali dva obelisky, které "starý" poledník vyznačovaly na severu i na jihu města. Obelisk na severu dnes už neuvidíme, údajně stále existuje, ale je skrytý v soukromé zahradě na Montmartru pod Moulin de la Galette, zatímco ten na jihu můžeme najít v parku Montsouris, jen kousek od plotu, oddělujícího park od Boulevardu Jourdan.

Zajímavé je, jak jsou všude, vždy a za všech okolností mazána jména nepohodlných osob. Na tomto sloupu bylo pečlivě odstraněno jméno Napoleona, v době jehož vlády byl obelisk postaven. Zůstal jen prázdný vytesaný obdélník.

Pokud byste si chtěli zahrát bojovou hru a hledat medailony po celé devět kilometrů dlouhé trase, podrobné informace ve francouzštině a seznam míst, kde jsou umístěny, najdete TADY. Upřímně řečeno, v místech, kde vím, že by mohly být, chodím také se sklopenou hlavou a vrhám se k zemi, když se něco zableskne...
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama