Kašna neviňátek

1. června 2011 v 22:23 |  1. obvod
Nádherná renesanční kašna, stojící uprostřed náměstí poblíž Les Halles, byla vytvořena v roce 1550 podle návrhu Pierra Lescota. Zaujme už z dálky reliéfy, které vytvořil sochař Jean Goujon. V minulosti stávala na rohu rue St-Denis, kde začínal rozlehlý Hřbitov neviňátek, založený v těchto místech už ve 12. století. Hřbitov byl obehnán zastřešenou galerií, pod níž byly skladovány kosti, exhumované ze společných hrobů. Říká se, že během obléhání Paříže Jindřichem IV. v roce 1590 vyhladovělí Pařížané tyto volně ležící kosti rozemílali na mouku...
Hřbitov byl zrušen v roce 1786 a kosti ze zrušených hrobů (odhadovalo se, že za ta staletí tady bylo pohřbeno více než milión lidí) byly převezeny do katakomb na jihu města, kde jsou v podzemních chodbách dodnes k vidění.
Dříve jsem si lámala hlavu tím, jak mohla čtyřstranná kašna stát v rohu hřbitova, jak se všude píše. Odpověď mi dala až tato rytina z roku 1787, která ukazuje, jak vypadalo okolí krátce po zrušení hřbitova:
Kašna totiž kdysi měla jen tři strany, ta čtvrtá byla dodělána dodatečně až po zrušení hřbitova a po jejím přemístění na současné místo. Tehdy byla také snížena a basreliéfy ze spodní části, které se na současnou kašnu nevešly, byly uloženy v Louvru.

Tehdy také voda neprýštila z fontány pod oblouky a nestékala po schodišti jako dnes, ale vytékala z obdélníkových otvorů pod reliéfy
Fontaine des Innocents
Čtvrť Les Halles, Place Jean du Belay

Jak se tam dostat: Metro Châtelet-Les Halles
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama