Giverny

28. června 2011 v 23:56 |  Kousek za městem
Dnes vás pozvu na výlet za město. Není to daleko, jen hodina pohodlné cesty vlakem a autobusem, která je rozhodně vyvážená tím, co na konci najdete. Do Giverny se totiž jezdí za Claudem Monetem. Dům, kde tento zakladatel impresionismu žil a pracoval posledních čtyřicet let svého života, je přístupný veřejnosti i se zahradou, kterou založil a kterou tolikrát maloval.
Na výlet do Giverny jsem se chystala už dlouho, jen jsem čekala, až budu v Paříži ve vhodnou dobu - v červnu nebo červenci, kdy kvetou lekníny, které Monet ve svých malbách proslavil. Moje poslední červnová cesta se nesla ve znamení deště, proto jsme nejdříve výlet, plánovaný na pondělí, odložili, protože předpověď hlásila déšť, a přesunuli ji na úterý, kdy mělo svítit slunce. Samozřejmě, v pondělí v Paříži nebylo po dešti ani památky, v úterý ráno bylo sice zataženo, ale na cestu jsme vyrazili. A hádejte, jaké počasí jsme měli? Správně, jen co vlak vyjel z Paříže, bezútěšně se rozpršelo. A tak to zůstalo celý den, s krátkou výjimkou asi deseti minut, kdy v Giverny přestalo pršet a na chvíli dokonce i vyšlo váhavé slunce. A jak bylo v Paříži hned poté, co jsme se k večeru vrátili? Teplo a sluníčko, samozřejmě.

Hlavní silnice v Giverny. Všechny domy jsou tu krásně upravené, plné květin a dekorací. Zahrady svou úpravou připomínají tu Monetovu. Celé městečko žije z Monetovy památky, dnešní obyvatelé už dávno zapomněli, jak jejich předci protestovali proti budování Monetovy zahrady, především jezírka s lekníny, protože se báli, že jim ty podivné rostliny toho cizího přistěhovalého malíře otráví vodu v potoce, který z jezírka vytéká.Dům z konce 19. století za Moneta sloužil jako krámek s potravinami a kavárnaStarý hotel Baudy býval centrem malířského života v dobách, kdy se sem za Monetem stahovali jeho přáteléNa Monetovi a turistech se v Giverny přiživuje spousta malířů i rádobymalířů. Galerií je podél silnice, vedoucí městem, nepočítaně. V této aspoň neprodávali nepodařené kýčovité kopie Monetových obrazů.Ve městečku najdeme spoustu malebných zákoutíNa opačném konci městečka, než je Monetův dům, leží malý kostelíkZa ním do kopce šplhá místní hřbitov. Ten úplně první pomník na něm patří památce britských letců. Poznáte ho podle části letecké vrtule, která je na něm umístěna.


Jen o kousek výš leží hrob s bílým křížem, kvůli kterému sem váží cestu většina lidí. Právě tady, uprostřed ostatních členů své rodiny, leží Claude Monet.


A Monetova zahrada? Do té se podíváme hned příště.

Jak se tam dostat: z nádraží Saint-Lazare (v metru stačí při výstupu sledovat směr Grandes Lignes, vyjdete přímo na perónu, po levé ruce budete mít jízdenkovou pokladnu, jízdenka tam a zpět stojí 25,60 Eur) vlakem do Vernonu (směr Rouen, trvá to asi 45 min). Před nádražím ve Vernonu je stanice autobusu, který navazuje přesně na příjezd vlaku z Paříže (odjíždí cca 15 min po příjezdu vlaku). Do Giverny je to odtud 7 km, cesta tam a zpět stojí 4 Eur.

 


Komentáře

1 Hana Hana | E-mail | 21. května 2013 v 19:54 | Reagovat

Před pár dny jsem se vrátila z Giverny, cestu ze St Lazare jsem absolvovala podle Vašeho návodu, všechno dokonale klaplo. Rezervace se vyplatila, rovnou od pokladny podchodem k japonské lávce, vistárie v plném květu, pár návštěvníků, vůně, barvy, tvary, zpěv ptáků... Po prohlídce obou zahrad a domu ještě Giverny a pěšky podél Seiny po pryskyřníkových loukách do Vernon. Díky za skvělé návody a rady. Mírně pokročilá Hana

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 21. května 2013 v 21:19 | Reagovat

[1]:Hanko, tak to mě moc těší, že Vám to tak vyšlo a že se Vám tam líbilo. A jestli  jste zvládla i tu cestu pěšky do Vernonu, tak už jste hodně pokročilá :-)

3 Hana Hana | 21. května 2013 v 22:13 | Reagovat

[2]: No, v jistém směru hodně, 12.5. jsem u Seiny oslavila 74. narozeniny. Ale byla to má 2. a asi poslední návštěva. Aktuálně doporučuju všem M. Laurencin v suterénu Marmottan, italské "předimpresionisty" s ukázkami z Viscontiho v Oranžerii a těm, kteří se rádi bojí, Temný romantismus v D´Orsay. Bez Vás bych byla některé ulice či domy minula bez povšimnutí. Zajímalo by mě, kdo jste (věk, vzdělání), ta šíře záběru je překvapující. Přeju hodně šťastných návratů. Hana

4 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 22. května 2013 v 18:01 | Reagovat

[3]: Paní Hano, já jsem samozřejmě myslela pokročilá z hlediska orientace v Paříži :-) Na M. Laurencin se chystám hned příště, za ostatní tipy také děkuji. Pokud jde o mě, tak samozřejmě ne všechno, co tady píšu, vím rovnou, hodně toho musím vyhledávat (hlavně data a jiná fakta). Pracuji jako tlumočnice a překladatelka - a věkově jsem sice mladší než Vy, ale zas moc výrazně ne.

5 Irena Irena | 18. října 2017 v 18:16 | Reagovat

Ještě aktualizace 2017: "navette" z nadraží do Giverny stojí 5€, zpáteční tedy 10. Pokladna na nádraží St.Lazare se přesunula na protější stranu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama