Jardin Anne Frank - Zahrada Anny Frankové

23. května 2011 v 20:41 |  3. obvod
Na konci minulého článku o Muzeu panenek jsem se zmínila o parku, který leží v jeho těsné blízkosti. Dnes se do něj podíváme, protože je poměrně zajímavý. Konec konců, můžete si v něm odpočinout třeba i po návštěvě Centra Pompidou, které leží hned za rohem.
Malý park, vklíněný mezi starými paláci, býval dříve zahradou paláce Saint-Aignan, ve které se dnes nachází Muzeum židovského umění a historie (o tom si můžete přečíst TADY). V červenci 2007 byl park slavnostně otevřen pro veřejnost pod názvem Zahrada Anny Frankové. Je jen logické, že park, patřící k paláci, v němž sídlí židovské muzeum a který měl předtím židovské obyvatele, nese název po nešťastné židovské dívce Anně, která se s celou svojí rodinou skrývala v zadním traktu domu v Amsterdamu - dokud je někdo neudal, nenašlo je gestapo a dokud všichni neskončili v koncentračním táboře, kde pár měsíců před koncem války všichni, kromě Annina otce, zahynuli. Deník, který si Anna psala, vyšel po válce a dodnes nás dojímá.


Anne Franková


Park je rozdělen do tří částí - ta první je nejmenší, tvoří vstup do dalších částí a je vysázena hustými keři

Druhá část, sousedící těsně s palácem Saint-Aignan, je pojatá jako klasická palácová zahrada ze 17. století (tady bohužel teprve čeká na jarní úpravu)


Ve třetí, zadní části je dětské hřiště (to jsem raději nefotila, bylo tam poměrně plno a maminky se už tak divně koukaly, co tam dělám bez dítěte a s foťákem) a tzv. jardin partagé, společná zahrada se záhonky, o které se starají obyvatelé okolní čtvrti

Vrátíme se ale do první části, kde se skrývá to nejzajímavější. Přímo naproti domku správce zahrady najdeme malý kaštan, obehnaný plůtkem. Není to jen tak obyčejný stromek, je to výhonek kaštanu ze zahrady amsterdamského domu, v němž se Anna Franková skrývala. O kaštanu, který pro ni ve skrýši představoval jediné spojení s přírodou, se několikrát zmiňuje i ve svém deníku ("Dokud existuje, tak mi zbývá naděje"). Výhonek byl v Paříži zasazen při příležitosti otevření parku.


Zajímavostí je, že původní, sto padesát let starý, nemocný a poškozený kaštan v Amsterdamu v srpnu loňského roku nevydržel nápor vichřice a zřítil se. I v Amsterdamu však už stačili předpěstovat výhonek, který je určen na místo původního stromu.

Zahrada v Amsterdamu, zdroj ČTK


Čtvrť Beaubourg, 14 Impasse Berthaud

Jak se tam dostat: Metro Rambuteau

 


Komentáře

1 Julie Francoise Julie Francoise | Web | 19. srpna 2011 v 15:22 | Reagovat

Právě jsi mě inspirovala na příští cestu:-) Tak si říkám, jak jsem tenhle park mohla přehlédnout, když jsem se téměř neustále pohybovala v jeho okolí?

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. srpna 2011 v 20:59 | Reagovat

Děkuji za komentář. Zahrada je bohužel umístěná tak, že kdo o ní neví, nemá šanci ji najít. Já jsem se tam dostala taky jen proto, že jsem šla najisto.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama