Tour Jean Sans Peur - Věž Jana Smělého

27. května 2011 v 21:47 |  2. obvod
Kolem roku 1270 zakoupil Robert d´Artois, synovec krále Ludvíka IX. Svatého, pozemky, těsně přiléhající k hradbám Filipa Augusta ve čtvrti Svatého Eustacha, a postavil na nich skvělý palác. Ten se později různými svazky mezi rodinami stal Burgundským palácem a majetek rodiny byl rozšířen na celé okolí dnešní čtvrti Saint-Denis a Montorgueil. Poté, co vévoda Burgundský Jan Smělý nechal zavraždit svého bratrance a králova bratra Ludvíka Orleánského a způsobil tím začátek války mezi Armagnaky a Burgundskými, nechal svůj pařížský palác přestavět a v letech 1409 - 1411 zde vybudoval na tu dobu vysokou a nádhernou věž se schodištěm. Dům s věží zůstal v majetku Burgunských i po smrti Jan Smělého (byl zavražděn v roce 1419) až do první poloviny 16. století, kdy palác zchátral, upadl do zapomnění a okolní pozemky byly rozparcelovány. Palác byl rozdělen na dvě části, v jedné po určitý čas sídlila i Moliérova divadelní společnost, v 17. a 18. století v ní byl provozován kabaret, sloužila jako nájemní dům, později jako sklady, nakonec, v letech 1866-1868 při budování ulice Étienne Marcel byly zbytky paláce zbourány a zůstala zachována pouze věž, která byla přestavěna. Po rekonstrukci v letech 1991 - 1992 byla věž, poslední památka na nádherný palác Burgundských vévodů, v roce 1999 zpřístupněna veřejnosti.
Věž v roce 1782

Věž v roce 1866


Věž dnes, obklopená budovami školyVe věži bývají dnes pořádány výstavy především o středověku (v současné době probíhá výstava s názvem Hygiena ve středověku).
Otevřeno ve středu, sobotu a neděli od 13.30 do 18 hod
Vstupné 5 Euro

Tour Jean Sans Peur
Čtvrť Montorgueil, 20 rue Etienne Marcel

Jak se tam dostat: Metro Etienne Marcel nebo Rambuteau
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama