Rue Montorgueil

14. května 2011 v 20:49 |  2. obvod
Na pěší zóně, kam vás dnes pozvu, žádné význačné památky nehledejte. Ulice Montorgueil je páteří stejnojmenné čtvrti, která je v centru Paříže výjimkou - tvoří totiž zónu, kam se nedostanou auta (kromě zásobovacích samozřejmě) a kde se žije na ulici. Je to jedna z nejpříjemnějších částí Paříže, plná restaurací, kaváren, bister a barů. Jedna moje kamarádka ji nazvala "Žrací ulice", což je víc než výstižné. Kromě kaváren a restaurací tady najdete i spoustu obchodů s potravinami, více či méně specializovaných, ve kterých seženete cokoliv vás jen napadne. Jejich složení bylo dříve ovlivněno blízkostí staré tržnice Les Halles - do bister a restaurací v této ulici se stahovali prodejci i nakupující.


Rue Montorgueil začíná hned za kostelem sv. Eustacha u Les Halles - stačí vyjet z metra po schodišti směrem ke kostelu (klobouk dolů, pokud se trefíte na ten správný východ, mně se to tady ještě nikdy nepodařilo napoprvé).


V lesklých stěnách moderní budovy Les Halles se tady odrážejí staré domy čtvrti Montorgueil. Čtvrť mají v oblibě takzvaní noví "bobos", třicátníci, kteří dělají kariéru především v počítačových firmách, kterých je v okolí plno, a kteří se tady zastavují jak ráno cestou do práce na snídani, tak i v poledne na oběd - nemluvě o večeru, kdy to tady opravdu žije.


Z rue Réaumur se do ulice vstupuje touto kovanou bránou


Snídaně v rue Montorgueil s neteří Janou, která má to štěstí, že v Paříži už devět měsíců studuje v rámci programu ErasmusRestaurace L'Escargot-Montorgueil, kterou najdete v čísle 38, byla založena v roce 1875. Vývěsní štít s velkým zlatým šnekem pochází z roku 1900.
Starých a zajímavých vývěsních štítů v ulici najdete spoustu...Restaurace Au Rocher de Cancale - U skály v Cancalu - má trochu omšelé průčelí, jak se ostatně na starou bretonskou hospodu z roku 1846 sluší. Město Cancale v Bretani je proslulé svými ústřicemi - proto tady připravují především mořské plody. Od jednoho pařížského blogera jsem se dozvěděla, že to byla oblíbená Balzacova restaurace.V ulici ovšem nejsou jen samé restaurace. Toto staré železářství je toho důkazem.V ulici dokonce najdeme i staré sídlo Socialististické strany. V prezidentských volbách v roce 2007 si toto místo za svůj hlavní stan zvolila Ségolène Royal, protikandidátka Nicolase Sarkozyho.


Čtvrť Montorgueil, Rue Montorgueil

Jak se tam dostat: Metro Les Halles nebo Etienne Marcel nebo Sentier

 


Komentáře

1 Tina Tina | E-mail | 3. června 2012 v 23:03 | Reagovat

Tuto oblast pozname a milujeme :) Minuly rok sme mali to stastie byvat prave v tejto lokalite a je malebna :) dakujem za pripomenutie :)

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. června 2012 v 12:46 | Reagovat

Děkuji za milý komentář, mám radost, že jsem Vám připomněla kus Paříže, který znáte :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama