Pont Neuf

9. května 2011 v 23:13 |  1. obvod
Most, který přetíná špičku ostrova Cité, se sice jmenuje Pont Neuf - Nový most, ve skutečnosti je ale nejstarším pařížským mostem. Stavba byla zahájena už v roce 1578, byla však přerušena v době náboženských válek a most byl dokončen až v roce 1607 na příkaz krále Jindřicha IV. Poté, co byl král v roce 1610 zavražděn, jeho vdova Marie Medicejská nařídila, aby byl most upraven a aby na něm byl vytvořen prostor k umístění královy sochy (o té si můžete přečíst TADY).
Most byl po svém postavení odlišný od ostatních. Nejen že na něm nestály domy, jak bylo tehdy zvykem (přestože původní plány s nimi počítaly), ale byl vybaven chodníky a širokými výklenky, v nichž měli své krámky obchodníci.
A trochu čísel:
Most je dlouhý 238 metrů a široký 20,50 metrů. Vozovka je široká 11,50, každý z chodníků 4,50 metru. Delší rameno má sedm pilířů, zatímco kratší jen pět.

Pohled z nábřeží Quai des Grands AugustinsMost je po obou stranách po celé délce zdoben kamennými maskarony, kterých je celkem 385Detail maskaronu

Socha krále Jindřicha IV. Nejedná se ovšem o původní sochu, ta byla zničena během Francouzské revoluce. Ta, kterou na mostě můžeme vidět dnes, pochází z roku 1818.Pont Neuf spojuje 1. a 6. obvod

Jak se tam dostat: Metro Pont Neuf


 


Komentáře

1 chris chris | E-mail | 15. května 2011 v 18:37 | Reagovat

Très belles photos de Paris. Le rocher de Cancale était le restaurant favori de Balzac. Je regrette de ne pas lire le tchèque!

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. května 2011 v 9:40 | Reagovat

Merci de votre commentaire, Christian. Je ne savais pas que Balzac allait au Rocher de Cancale, merci de l´information!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama