Výstava Marca Chagalla

10. dubna 2011 v 21:40 |  Muzea a galerie
Zajímavá výstava ilustrací k bibli Marca Chagalla probíhá v současné době v Muzeu židovského umění a dějin. Je na ní vystaveno nejen všech 105 leptů, které tvoří ilustrace k bibli, která vyšla v Paříži v roce 1959, ale i spousta přípravných kreseb tužkou a perem, kvaše, akvarely i velká plátna.
Marc Chagall na ilustracích pracoval od roku 1930 až do začátku 2. světové války, kdy měl připraveno 66 ilustrací. Tehdy práci přerušil a uprchl před pronásledováním do USA, kde zůstal až do roku 1948. Po svém návratu do Paříže pokračoval v práci a celé dílo dokončil do roku 1952. Je zajímavé sledovat, jak jsou předválečné ilustrace pestré, zatímco ty poválečné, ovlivněné holokaustem, temné a ponuré.
Muzeum židovského umění a dějin sídlí ve 3. obvodu ve starém paláci z roku 1625. V roce 1688 palác přešel do vlastnictví rodiny Saint-Aignan, po níž dnes nese jméno. Po francouzské revoluci v roce 1789 byl zabaven pro státní účely, v první polovině 19. století sloužil průmyslovým a obchodním účelům a začali se v něm usídlovat židovští přistěhovalci z Polska, Rumunska a Maďarska. Židovská komunita žila v paláci prakticky až do deportace v době 2. světové války. V 60. letech 20. století byl palác odkoupen pařížskou radnicí, která ho přidělila pro potřeby národního archívu, kterým sloužil až do roku 1986, kdy tehdejší starosta Paříže (a pozdější prezident republiky) Jacques Chirac prosadil, aby byl palác zrekonstruován pro účely muzea s židovskou tématikou. Dnes je v něm vystavována řada židovských náboženských předmětů, textílie, umělecké předměty, rukopisy i cenné náhrobní kameny. V muzeu bývají pořádány různé tématické výstavy, konference, koncerty a dílny pro děti.

Vstup do muzea

Vstupní dveře - detail

Nádvoří paláce

Nádvoří paláce

Moderní socha vojáka se zlomeným mečem, stojící na nádvoří, má název Pocta kapitánu Dreyfusovi. V muzeu je kromě jiného také uchováván celý archiv, týkající se případu Dreyfus.

Nádvoří - detail průčelí

V muzeu je samozřejmě zakázáno fotografovat, takže bohužel nemůžu nabídnout žádné obrázky interiéru. Tak jen některé z Chagallových ilustrací, které na výstavě můžete vidět:Musée d´Art et d´Histoire du Judaisme
Hôtel de Saint-Aignan
Čtvrť Temple, 71 rue du Temple
www.mahj.org


Výstava trvá do 5. června 2011, denně od 10-18 hod, ve středu do 21 hod, v sobotu zavřeno
Vstupné: pouze výstava 7 Eur, pouze muzeum 6,80 Eur, výstava+muzeum 9,50 Eur
Zdarma do 18 let, muzeum až do 26 let

Jak se tam dostat: Metro Rambuteau, Hôtel de Ville, RER Châtelet-Les Halles
 


Komentáře

1 Julie Francoise Julie Francoise | Web | 19. srpna 2011 v 15:26 | Reagovat

Na tuhle výstavu jsem se bohužel nedostala, ale byla jsem v Chagallovu muzeu v Nice, bylo to naprosto úžasné! Jinak s Muzeem židovského umění a historie mám výborné zkušenosti - ale málem mě tam zavřeli, nějak jsem se nemohla odtrhnout. Ukázalo se totiž, že myslet si, že mi na prohlídku postačí tři hodiny, bylo zoufale naivní.

2 bridal evening dresses bridal evening dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 20:40 | Reagovat

Ive been visiting your blog for a while now and I always find a gem in your new posts. Thanks for sharing.
http://www.threedress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama