Passage de l´Ancre - Pasáž U kotvy

16. dubna 2011 v 14:02 |  3. obvod
O mé vášni pro pařížské dvorky a pasáže jste se tady už mohli několikrát přesvědčit, ovšem to, co jsem objevila při své poslední návštěvě Paříže, překonalo mé očekávání (a to jsem předem věděla, co hledám a jak to vypadá!). Malebná Pasáž U kotvy, Passage de l´Ancre, skrývá barevné krámky ponořené v husté spleti zeleně. Leží v srdci staré středověké Paříže, jen co by kamenem dohodil od moderního Centre Pompidou, a je považovaná za úplně nejstarší ze všech pařížských pasáží. Údajně je také nejvyšší, okolní domy dosahují výšky až 12 metrů. Původně byla delší, ale když se stavěl Boulevard de Sébastopol, kus staré uličky padlo za oběť demolici.
Pasáž dostala jméno podle hostince, který v ní kdysi ležel, a který měl ve znaku námořní kotvu. Nejdříve se jmenovala U královské kotvy, po Francouzské revoluci U národní kotvy, později už raději jen U kotvy (přejmenovávání ulic podle momentální politické situace máme zřejmě s Francouzi společné).
Pasáž je dlouhá 68 metrů a široká jen dva a půl metruV pasáži má obchůdek také údajně jediný opravář deštníků ve Francii. Faktem je, že dnes už si asi málokdo nechá opravit deštník, aspoň já ten polámaný vždycky vyhodím a koupím si nový.
Čtvrť Sainte-Avoye, vchod z 30 Rue de Turbigo nebo 224 Rue Saint-Martin

Jak se tam dostat: Metro Étienne Marcel nebo Réaumur-Sébastopol nebo Arts et Métiers
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama