Passage du Bourg - l´Abbé

20. dubna 2011 v 15:03 |  2. obvod

Dnes zůstaneme ještě v blízkosti Passage de l´Ancre, do které jsem vás pozvala minule. Před Haussmannovou přestavbou města tato pasáž vedla v místech, kde dnes najdeme rušnou křižovatku Boulevardu Sébastopol a Rue Turbigo, až do míst, kde na ni navazovala další pasáž - ta, kterou vám ukážu dnes. Jmenuje se Bourg - l´Abbé (možná by se to dalo přeložit jako Opatovo městečko, zkrátka Opatovice, ty máme přece taky), postavil ji architekt Auguste Lusson v roce 1828 a dnes z její nádhery zbyl jen pouhý odlesk. Najdete v ní pár obchodů se starými rytinami, starožitnostmi a dekoracemi, ale většinou slouží jen jako rychlá zkratka a málokdo se v ní zastaví. Ústí do rue Saint-Denis, kde na ni navazuje další z pasáží této čtvrti, Passage du Grand-Cerf. O ní zas až někdy příště.

P-BA2
Vstup z Rue Palestro je zdoben dvěma karyatidami, vytvořenými sochařem Aimé Milletem, které představují obchod a průmysl. Ve štítu nad portálem je zobrazen úl - symbol obchodní činnosti (na fotce ale bohužel moc vidět není...).

20110407_435
Zatímco pohled do pasáže z rue Palestro nám odhalí hodiny pod stropem...

P-BA
... pohled z druhé strany nabízí krásný barometr.

Pasáž má zakulacený skleněný strop, na rozdíl od většiny ostatních pasáží, vytvořených ve stejné době, které ho mají sedlově složený ze dvou rovných skleněných ploch.


Passage du Bourg-l'Abbé
Čtvrť Bonne Nouvelle, 3 rue de Palestro nebo 120 rue Saint-Denis

Jak se tam dostat: Metro Réaumur-Sébastopol
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama