Nádraží Saint-Lazare

22. dubna 2011 v 23:52 |  8. obvod
Je pravda, že nádraží Saint-Lazare není památka, kterou bych musela nějak zvlášť doporučovat. Je tady pekelný provoz a zmatek a člověk se snaží odtud co nejrychleji dostat, zvlášť teď, když je obestavěno ohradami, za kterými probíhá částečná rekonstrukce.
Nádraží, které bylo postaveno jako první v Paříži, pochází z roku 1837. Od roku 1984 je památkově chráněno. Pokud byste chtěli jet z Paříže do Normandie, pojedete právě odtud.

Fasáda vypadá vcelku banálně....


... ale vestibul vás překvapí krásným stropem.

V horku a mezi davy lidí jsem neměla chuť hledat další zajímavá místa (hezká je prý čekárna a část, vedoucí do Rue de Rome). Přišla jsem sem totiž kvůli jedné jediné věci.


Chtěla jsem vidět tohle... abych měla srovnání s obrazy, které tady namaloval Claude Monet. Ten po určitou dobu bydlel v blízkosti nádraží, které ho fascinovalo svým technickým pokrokem, a proto v roce 1877 požádal o povolení, aby tady směl malovat. Vytvořil celou sérii obrazů, na kterých zachycoval především hru světla a stínů na oblacích páry pod vysokou skleněnou střechou. Někde jsem četla, že když na nádraží maloval, tehdejší ředitelství železnic nechávalo zastavit provoz, aby měl na práci klid. To si dnes vůbec nedovedu představit.

" alt="439[1]" class="center"]Gare Saint-Lazare
Čtvrť La Nouvelle Athènes, 13 rue d´Amsterdam
 


Komentáře

1 KunhutaVoltérová KunhutaVoltérová | 16. března 2015 v 14:34 | Reagovat

Četla jsem Zolův román Lidská bestie a právě z tohoto nádraží vyjížděly vlaky severozápadně ven z Paříže.Pak jsem kápla na plakát stímto motivem a dala si jej zarámovat právě proto, že tento motiv ztvárnili oba tak skvělí umělci. Díky za ukázku!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama