Muzeum Jacquemart-André

30. dubna 2011 v 20:39 |  Muzea a galerie
V nádherném paláci poblíž Champs-Elysées, postaveném v letech 1869 - 1875, měl své sídlo bohatý milovník umění Édouard André se svojí ženou, malířkou Nélie Jacquemart. Oba manželé systematicky budovali sbírku umění, zaměřenou především na italskou renesanci a na umění 15. století, shromáždili ale i bohatou sbírku francouzského, holandského a vlámského malířství a sochařství, nábytku a dalších uměleckých předmětů. Po smrti Édouarda Andrého v roce 1913 jeho žena Nélie odkázala palác i se sbírkami Francouzskému istitutu s podmínkou, že veškeré zařízení a sbírky zůstanou na svých místech.
Kromě toho, že palác se sbírkami stojí za návštěvu sám o sobě, pořádá muzeum zhruba dvakrát ročně další krátkodobé výstavy. Momentálně v něm najdete opravdu skvělou a reprezentativní výstavu jednoho z impresionistů Gustava Caillebotta. Ten sice nebyl tak známý jako jeho současníci Monet a Renoir, jeho rozsáhlé dílo ale určitě stojí za prohlídku. Výstava je o to zajímavější, že společně s obrazy Gustava jsou vystavovány i fotografie jeho bratra Martiala, který většinou fotografoval rodinný život jak své, tak Gustavovy rodiny.


Palác stojí na noblesním Boulevardu HaussmannPoutač na výstavu na zdi před muzeemNěkolik fotografií střílených v rychlosti jen tak od boku (v muzeu se samozřejmě nesmí fotografovat). Na této fotografii je část zimní zahrady v přízemí.Prostoru nad schodištěm, vedoucím z přízemí do prvního patra, dominuje tato nádherná Tiepolova freskaGalerie v prvním patřeJeden ze salonů v přízemíZahrada paláce byla bohužel zohyzděna moderní kancelářskou budovou stojící hned za zdí

Malíř Gustave Caillebotte možná tolik neprorazil proto, že hledal až do konce svůj styl. Jeho díla nejsou tak snadno rozpoznatelná a originální jako díla některých jiných známějších impresionistů. Pokud si je prohlížíme, mohou nás nad nimi napadat vzory, kterými byl ovlivněn. Nic to ovšem nemění na tom, že jeho obrazy jsou krásné a že stojí za to se na výstavu vypravit.

Několik jeho obrazů:
Toto plátno je možná Caillebottovo nejznámějšíV největším a nejkrásnějším přízemním salónu muzea je zřízená kavárna. Tam jsem se fotit styděla, ale rozhodně stojí za návštěvu, i když to nic levného není. Ale jednou za čas...

Musée Jacquemart-André
8. obvod, 158 Boulevard Haussmann

Výstava bratří Caillebottů trvá do 11. července 2011,
po ní bude následovat výstava florentského renesančního malíře Fra Angelica
(od 23. září 2011 do 16. ledna 2012)

Otevřeno denně od 10 do 18 hod, v pondělí do 21,30 hod
Vstupné 10 €, studenti 8,5 €, vstupenka koupená přes internet + 2 €
Vřele doporučuji zakoupení vstupenky předem přes internet (na určitý den a hodinu), já jsem tam byla ve všední den v 15 hodin a kdybych neměla vstupenku koupenou předem, asi bych se dovnitř nedostala - před vchodem stál zřízenec a ptal se, zda mám rezervaci - místa bez rezervace byla na ten den už vyprodaná. Ti, kteří se dovnitř ještě dostali, stáli nekonečně dlouhou frontu před pokladnou.
Vstupenky si můžete koupit tady (bude to po vás chtít registraci a platbu přes internet):
Jak se tam dostat: Metro Miromesnil nebo Saint-Philippe du Roule

" alt="Map[1]" class="center"]
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama