Jezdecká socha krále Jindřicha IV.

13. dubna 2011 v 22:49 |  1. obvod
Jezdecká socha oblíbeného krále Jindřicha IV., stojící na Pont Neuf, Novém mostě, byla odlita v době Restaurace z bronzu, získaného ze dvou soch Napoleona. Nahradila předešlou sochu z roku 1614, která stávala jen kousek odtud, a která byla zničena během Francouzské revoluce.
Podle legendy byl jeden z dělníků, kteří na soše pracovali, bonapartista, a protože se mu příčilo rozpuštění sochy svého idolu, vložil malou sošku Napoleona do pravé paže Jindřicha IV. a protikrálovské pamflety do břicha jeho koně.
Socha byla slavnostně odhalena 25. srpna 1818 na den svatého Ludvíka, a tedy na svátek tehdejšího krále Ludvíka XVIII., který vytvoření sochy objednal.
Autorem sochy je François-Frédéric Lemot

Basreliéfy na podstavci sochy představují výjevy ze života tohoto oblíbeného krále. Tento, umístěný na levé straně, ukazuje krále, který vpouští do Paříže zásoby jídla během jejího obléhání.
Nutno podotknout, že Paříž obléhal on sám v letech 1589-1594 poté, co z ní byl nucen uprchnout v době náboženských válek, kdy byl jako protestant v katolické Paříži v nebezpečí života. Nakonec se rozhodl konvertovat ke katolické víře (z té doby pochází jeho slavné rčení: "Paříž stojí za mši") - tuto konverzi mezi oběma náboženstvími si za svůj život střihl ještě několikrát. Dnes takovým říkáme převlékači kabátů... :-)Král je oblečený do brnění, na hlavě má vavřínový věnec a v ruce drží žezlo s královskými liliemi


Pont Neuf spojuje 1. a 6. obvod

Jak se tam dostat: Metro Pont Neuf
 


Komentáře

1 Pavel Karas Pavel Karas | E-mail | Web | 16. dubna 2011 v 10:49 | Reagovat

Dobrý den, zaujal mě Váš blog, je to skvělá inspirace pro delší pobyt v Paříži! Momentálně jsem tady na Erasmu a mám něco jako svůj fotoblog: http://denik.astronomy.cz/bonzur/. Mohla byste mi na sebe prosím poslat nějaký kontakt na můj e-mail karas@astronomie.cz? Může se stát (a pravděpodobně se stane), že bych rád z Vašich stránek něco odcitoval. :-) Eventuálně, pokud byste chtěla na oplátku "otisknout" zde některé z mých fotografií, neváhejte mě kontaktovat.

S díky a pozdravem
Pavel

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama