S Apollinairem v parku

6. března 2011 v 23:38 |  6. obvod
Bohužel, s básníkem Apollinairem žádné romantické odpoledne v parku už strávit nemůžeme, ale můžeme se podívat aspoň do parku, který tohoto básníka připomíná. Najdete ho v těsné blízkosti kostela Saint-Germain-des-Prés a je to nenápadný, tichý a malebný koutek uprostřed živé čtvrti, založený už v roce 1901.
Guillaume Apollinaire, vlastním jménem Wilhelm Albert Wladimir Alexandre Apollinaire de Kostrowitzky, byl synem polské šlechtičny a švýcarsko-italského aristokrata. Narodil se 26. srpna 1880 v Římě a žil v Paříži, kde se stal jedním z nejznámějších a nejaktivnějších členů umělecké komunity na Montparnassu. Byl jedním ze zakladatelů moderní francouzské poezie. Zemřel v Paříži v pouhých 38 letech na španělskou chřipku. Bydlel v blízkosti tohoto parčíku, na boulevardu Saint-Germain 202.
Podrobnosti o jeho životě a díle si můžete přečíst třeba TADY nebo TADY .

20101026_318
Náměstíčko s parkem je pojmenováno po pařížském radním a poslanci Laurentovi Prachovi ze začátku 20. století

20101026_316

Busta s návem Poezie, která v parku stojí a která je Apollinairovi věnována, není ovšem jeho podobou. Je to busta Picassovy družky Dory Maar (která dříve bývala Apollinairovou družkou), kterou Pablo Picasso vytvořil a daroval Paříži v roce 1959 na počest svého dávného přítele. Šedesátikilová busta byla umístěna do blízkosti bývalého Apollinairova bydliště ve čtvrti Saint-Germain-des-Prés, odkud byla v noci z 30. na 31. března roku 1999 ukradena. V květnu téhož roku ji našli obyvatelé malého městečka Osny v příkopu za městem, přinesli ji na radnici, kde nikdo nepoznal, o jaké dílo se jedná, a bustu vystavili na schodišti radnice. Tam až téměř po dvou letech jeden z návštěvníků Picassovo dílo poznal a busta se tak mohla vrátit na své původní místo.

Apollinaire vytvářel takzvanou vizuální poezii - kaligramy, kdy vypisoval verše do tvaru obrazců, které podtrhovaly námět básně. Tyto dvě básně se jmenují Probodnutá holubice a Vodotrysk:

20101026_317_01
V parku se jen tak volně povalují kameny, kusy zdiva, oblouky a chrliče, pocházející z kaple Panny Marie z roku 1255, která kdysi stávala v blízkosti (v místech dnešní rue de l´Abbaye). Po zboření kaple v 18. století byly některé ze zbylých architektonických prvků použity na stavbě soukromého domu, odkud byly na začátku 20. století přeneseny do tohoto parku. V jedné z apsid sousedícího kostela Saint-Germain-des-Prés můžeme vidět i jednu zachovalou vitráž, pocházející z této kaple.


Čtvrť Saint-Germain des-Prés, Square Laurent Prache

Jak se tam dostat: Metro Saint-Germain-des-Prés 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama