Place des Vosges - Vogézské náměstí

27. března 2011 v 20:07 |  4. obvod
Place des Vosges je možná nejkrásnější pařížské náměstí. Je také druhým nejstarším ve městě. Na místě, kde se dnes rozkládá, stával do roku 1559 palác Tournelles, o jehož zbourání rozhodla královna Kateřina Medicejská poté, co se zde v turnaji smrtelně zranil její manžel král Jindřich II. (viz můj článek TADY).
Stavbu reprezentativního náměstí nařídil král Jindřich IV. v roce 1605. Náměstí s názvem Place Royale, Královské náměstí, o rozměrech 127 x 140 metrů, bylo slavnostně otevřeno v roce 1612 při příležitosti zásnub Ludvíka XIII. s Annou Rakouskou (dva roky po smrti Jindřicha IV.). Náměstí bylo postaveno podle pevně stanovených plánů o podobě domů. Všechny byly stejné, s podloubím, postavené z červených a bílých cihel, dvoupatrové, s vysokou břidlicovou střechou s dalšími dvěma vestavěnými patry. Jedinou výjimkou byl prostřední dům na jižní straně - vysoký průchozí Králův pavilon a stejný Královnin pavilon na severní straně. Všechny domy zůstaly dodnes beze změny a jejich podoba je památkově chráněna.
Během francouzské revoluce vystřídalo náměstí několik "revolučních" názvů, ale s návratem monarchie se opět vrátilo ke svému původnímu královskému jménu. Dnešní název pochází z roku 1870, kdy bylo náměstí přejmenováno na počest francouzského departementu Vogézy.

Králův pavilonPark, který leží uprostřed náměstí, zdobí čtyři nádherné fontányUprostřed náměstí stojí jezdecká socha Ludvíka XIII.

Tip 1: V č. 6, paláci Rohan-Guémené, bydlel v letech 1832-1848 Victor Hugo - dnes je tu jeho muzeum, do jehož stálých sbírek je vstup zdarma.
Tip 2: Přestože se říká, že nedávno zesnulá herečka Annie Girardot bydlela na náměstí, není to tak úplně pravda. Bydlela hned za rohem, v posledním patře domu č. 4 v rue du Foin, ovšem finanční problémy ji před téměř 20 lety přinutily byt prodat.
Tip 3: Podobu náměstí převzala i nemocnice sv. Ludvíka (viz můj článek TADY), jejíž stavbu také nařídil král Jindřich IV.

Jak se tam dostat: Metro Chemin Vert, nebo Bastille, nebo St. Paul
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama