Ulička Impasse Marie Blanche

12. března 2011 v 18:00 |  18. obvod
Už jsem tady někde psala, že nerada chodím po vyšlapaných cestách a tak často (nejen v Paříži) sejdu z trasy, kterou jdou všichni, abych prozkoumala okolí. Prochodila jsem tak křížem krážem hlavně Montmartre (už jste si asi všimli, že nejvíc příspěvků tady je právě z Montmartru, ale v poslední době tam při svých cestách do Paříže většinou bydlím). Spíš než uličky, mířící k Sacré Coeur od Boulevardu Rochechouart, mám raději západní (směrem k Rue Lamarck) a východní (směrem k Rue Caulaincourt) část Montmartru. Tam jsem narazila i na slepou uličku (impasse) Marie Blanche. Odbočíte do ní z Rue Lepic kousek nad kavárnou Café des deux moulins, známou z filmu o Amélii (psala jsem o ní TADY). Ještě předtím můžete třeba nakouknout do roztomilé Passage Lepic přímo naproti, ale bohužel jen přes mříž, která do ní zahrazuje vstup.

Passage Lepic


Hned za Améliinou kavárnou zahnete doleva do Rue Constance, kde je spousta malebných zákoutí, jako například toto. Permis de rêver, Povolení k snění - taky by se mi pod tím slunečníkem a mezi kytkami dobře snilo...

20101028_772
O kousek dál, na rohu Rue Constance a Rue Cauchois narazíte na tento krásný dům...

20101028_758
... a na tento zeleně porostlý...


20101028_769
... naproti němu na rohu leží malebný krámek se starožitmostmi...


20101028_760
... ale to už se před námi otevřela slepá ulička Impasse Marie Blanche. Za domem, který ji vzadu kolmo uzavírá, už leží montmartreský hřbitov.


Co dům, to originál


20101028_762
Na konci uličky stojí s číslem 7 zajímavý novogotický dům s věží. Byl postaven na konci 19. století na místě zadní části domu ze začátku 19. století, jehož čelo bylo obráceno do rovnoběžné ulice rue Joseph de Maistre (tam dnes na jeho místě stojí nějaká kachličkovaná hrůza). Jeho majitel Escalopier nechal v zadní části postavit velké skleníky, ve kterých pěstoval exotické rostliny, jako například banánovníky. Skleníky zrušil poté, co byl v roce 1840 jmenován ředitelem knihovny v Arsenalu, a přeměnil je na svoji osobní knihovnu. Na jejích základech později vyrostl právě tento i na poměry Montmartru zvláštní dům.

20101028_765


20101028_766
Dům, kterému se také říká Castel Eymonaud, postavil v letech 1892 - 1897 architekt Joseph-Charles de Montarnal pro Ernesta Eymonauda, výrobce kopií starožitného nábytku, uměleckého truhláře a sochaře, tvořícího ze dřeva. Ten pojal svůj dům jako prezentaci svých prací a vyzdobil ho mnoha dřevěnými vyřezávanými prvky. V letech 1900 a 1910 byl dům rozšířen o další křídlo, do kterého Eymonaud umístil svoji výrobu.

Dům je zapsán na seznamu památek, zvlášť hezké je prý vnitřní schodiště. Je otevřen pro veřejnost v červenci, srpnu a první dva týdny v září, od pondělí do pátku od 10 do 16 hod, ve svátky je zavřeno. Vstup zdarma.

Montmartre, Impasse Marie Blanche

Jak se tam dostat: Metro Blanche
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama