Street art v Paříži

22. února 2011 v 21:19 |  Muzea a galerie
Dnes vás nepozvu do běžného muzea nebo do galerie, ale rovnou na ulici. V Paříži je pouliční výtvarné umění rozšířeno mnohem víc než v Praze a věnují se mu opravdu profesionálové - nejde o pubertální graffiti jako na zdech pražských domů, ale o skutečné umění renomovaných umělců, kteří jsou často placeni za to, aby na zeď něco namalovali, kteří vystavují i v běžných galeriích, jsou uznávaní a street art je pro ně prostě životní styl.
Při toulání po Paříži se s jejich díly určitě setkáte - stačí se jen rozhlížet po zdech. Většinou je najdete spíše v okrajových částech města (samozřejmě i v centru, ale tito umělci - protože jsou skutečnými umělci - neničí omítky starých paláců a vybírají si spíše bezcenné domy, zříceniny, ohrady, stahovací rolety a staré dveře). Někteří z nich svoje obrazy stříkají na zeď sprejem podle šablon, někteří na ně lepí svoje předem připravené kreace, jiní se zas uchylují k různým instalacím.

Zcela určitě v Paříži narazíte na Space Invaders, vyskládané z barevných dlaždiček. Pamatuje se ještě na tu starou elektronickou hru z osmdesátých let? Tady je máte v plné kráse, ve všech barvách, umístěné většinou ve větší výšce, často vedle tabulky s nápisem ulice nebo náměstí. Autorem je umělec, který si říká Invader a svoje výtvory umístil nejen v Paříži, ale i v dalších 40 městech světa (New York, Londýn, Tokio, Amsterodam a další a další na všech kontinentech).

Montparnasse - Square Gaston Baty

Čím víc jich najdete, do tím vyššího levelu se dostanete :-)

Dalším umělcem, který v Paříži rozmisťuje svoje díla, je Jerôme Mesnager - jeho bílý mužíček skáče, létá, tančí a vznáší se po zdech, ale také - jak je vidět v koláži dole - i třeba na markýzách obchodů nebo na dveřích.

5. obvod - Rue Mouffetard

Další zajímavou záležitostí jsou barevné masky, které tvoří čtyřicetiletý umělec, který si říká Gregos. Masky, které se smějí nebo vyplazují jazyk, jsou odlitky jeho tváře. Některé z nich jsou už hodně otlučené, a najdete je především na Montmartru, kde umělec bydlí, ale samozřejmě i v jiných čtvrtích. Rozmístil jich zatím asi dvě stovky.


Tuto červenou masku z Montmartru jsem fotografovala několikrát. Tato fotka je z loňského února, zatímco ta dole v koláži z října. To už byla mnohem víc zničená.Umělec, který si říká Jeff Aérosol, tvoří černobílé postavy, často doplněné červenými šipkami, které na zdi stříká přes předem vytvořené šablony. Kromě Paříže tvoří i v jiných městech, například v New Yorku.

Někde v Belleville... už si nepamatuji přesně kdeMalíř s přezdívkou Mosko (přezdívka je odvozená od
čtvrti Moskova v 18. obvodu, kde umělec začínal) za sebou zanechává barevnou krásu. Jeho obrazy nejrozmanitějších pestře vyvedených tygrů, žiraf, papoušků, motýlů, zeber, antilop, slonů a jiných zvířat, jsou nepřehlédnutelné.Pouličnímu umění se ale nevěnují jen mladí muži. Umělkyně, která si říká Miss Tic, je starší sympatická dáma, která na zdi sprejuje ženské a mužské postavy, většinou doplněné nějakým citátem.

Montmartre - Rue LepicNěkteří umělci pracují sami, někteří spolupracují (můžete vidět třeba černobílou postavu od Jeffa Aerosola, doplněnou barevným motýlem Moska, nebo bílého mužíčka Jerôma Mesnagera, který objímá barevnou Moskovu žirafu) a někteří se sdružují v různých uměleckých skupinách. Jednou z nejznámějších jsou například Les Lézarts de la Bièvre. Každý druhý červnový víkend pořádají dny otevřených dveří ve svých ateliérech a je na co se dívat. Mezi stovkou umělců, kteří jsou členy této skupiny, je i umělkyně, která si říká Jana und Js. I přes nám povědomé jméno to není Češka ani Němka, ale čistokrevná Francouzka (ptala jsem se). Ta na zdi především jižních pařížských obvodů (kterými dříve protékala říčka Bièvre), maluje fotografy a fotografky, kteří na vás číhají na těch nejneočekávanějších místech...

5. obvod - Rue Mouffetard

Tento umělec si říká Pimax. I on vystavuje oficiálně v galeriích své obrazy i sochy a street art je pro něho jen jedna z možností vyjádření.
Marais - Rue des Rosiers


Na některých místech můžete narazit i na zvláštní okřídlenou zubatou kočku - tato létá například nad Montmartrem. Viděla jsem ji na více místech, ale nevím, kdo je jejím autorem. Často je umístěná tak vysoko, že člověk přemýšlí, jak se tam malíř asi dostal.Tento jazzový obraz vytvořil umělec s přezdívkou Dégall v 10. obvodu


Jean-Marc Paumier ze skupiny Rue Meurt d´Art a jeho Rita Heyworth na Montmartru - Square Jehan Rictus.
Tento umělec, který svá hotová papírová díla na zdi lepí, vytvořil v roce 2009 instalaci, inspirovanou Kafkou. Její vytváření můžete vidět tady: www.dailymotion.com/video/xbwdx1_kafka-rue-meurt-d-art_creationVěřte nevěřte, i toto jsem vyfotila na ulici. Kolik práce tato variace na Delacroixe musela dát! Bohužel jsem nezjistila, kdo je autorem, že by světová ikona street artu Angličan Banksy, který měl v Paříži nedávno výstavu? Trochu se to jeho stylu podobá...V Paříži nepůsobí jen francouzští malíři, ale jezdí sem malovat i cizinci. Tento obraz v Rue de Lappe v 11. obvodu namaloval Belgičan Chase. Jen pro zajímavost - podobné dílo nechal i v Praze 5 blízko Arbesova náměstí.Kromě moderního umění na zdech můžeme najít i díla, kterým se hezky česky říká francouzským názvem trompe-l´oeil. Tato zeď se nachází blízko Place de la Bastille.


Někde kolem radnice 3. obvodu jsem vyfotila tuto zeď se dvěma skutečnými a dalšími namalovanými okny.

Nejen malovaná okna, ale i dveře. Marais, Village Saint-Paul.

Samozřejmě nedokážu zmapovat ani zlomek umělců, kteří v Paříži zanechávají své práce na ulici. Chtěla jsem ukázat jen ty nejčastěji se vyskytující. Pokud vás tento druh umění zajímá, nafotíte další díla a pošlete mi je, ráda je i s podrobnostmi zveřejním.
 


Komentáře

1 eL eL | 24. července 2011 v 22:15 | Reagovat

Zajímavý článek, těším se do Paříže o to víc:).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama