Starý montmartreský vodojem

11. února 2011 v 22:16 |  18. obvod
Zvláštní osmistěnný neorenesanční domeček, který stojí na vyvýšeném místě na Montmartru, byl prvním vodojemem v této části Paříže. Byl postavený v roce 1835, poté, co na Montmartru začaly docházet zásoby podzemní vody, a sloužil až do roku 1930.
Dnes bývají ve vodojemu organizovány malířské a sochařské výstavy. Má zde sídlo i  tzv. La Commanderie du clos de Montmartre (Montmartreské vinařské velitelství), víceméně folklórní organizace, které se zabývá pěstováním vína na vinici na Montmartru a která každoročně organizuje  slavné montmartreské vinobraní. La Commanderie je pro veřejnost otevřena každou neděli odpoledne.


CE2
Ve výklenku nad schodištěm je umístěna renesanční kašna a velká bronzová váza,  z níž vytéká tenký pramínek vody


20101025_37
Ptáte se, kde vlastně byla všechny ta voda uskladněna? Správný dotaz, taky jsem nejdříve měla pochyby. Později jsem narazila na jednu starou pohlednici, na které bylo vidět, že domeček byl dříve dvakrát tak vysoký. Objem nádrže, která byla plněna hydraulickým čerpadlem z pramenů na severu Paříže, byl více než 260 000 metrů krychlových. Horní nádrž byla snesena v roce 1969 a zůstala jen elegantní spodní část.


CE

20101025_34_01


Montmartre, Rue Norvins 9

Jak se tam dostat: Metro Abbesses
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama