Serge Gainsbourg

21. ledna 2011 v 8:32 |  Osobnosti
Zpěvák, herec, skladatel a hudebník Serge Gainsbourg u nás nikdy nebyl tak známý, jak by si zasloužil - ve Francii ale byl a je legendou, která poznamenala celou jednu epochu francouzské hudby - svým talentem, ale i svými výstřednostmi a provokacemi.  Myslíte, že žádnou jeho píseň neznáte? Ale ano - alespoň jednu určitě. Tuto:


Tato upoutávka je z filmu, který byl natočený o jeho životě, a který přišel do kin v loňském roce. Běžel i u nás a občas ho ještě někde dávají, je opravdu dobře udělaný a můžu ho jen doporučit.


                                             Píseň La javanaise, kterou se proslavil

Serge Gainsbourg se narodil jako Lucien Ginzburg 2. dubna 1928 v rodině ruských židovských přistěhovalců. Nejdříve se chtěl stát malířem, ale současně byl i skvělým pianistou a nakonec se z něj stal slavný zpěvák, skladatel, hudebník, herec a spisovatel. Celý život trpěl kvůli svému vzhledu, byl malý a ošklivý, ale přesto se stýkal s těmi nejkrásnějšími ženami  (měl románek s Brigitte Bardot, oženil se s Jane Birkin, objevil Vanessu Paradis...). Zemřel  2. března 1991 ve věku 63 let.Píseň "Iniciály BB"" - samozřejmě je tím míněna Brigitte Bardot. Původně jsem sem chtěla dát nějakou písničku, kterou Gainsbourg zpívá s Brigitte, ale ani jedna z těch, které jsou na Youtube, nejde zkopírovat. Pokud vás tedy Brigitte zajímá například jako figurka z comiksu, najdete ji tady:

Serge Gainsbourg bydlel v mondénní čtvrti St-Germain-Des-Prés, která byla v té době stále ještě centrem pařížského uměleckého života. Po jeho smrti zůstal dům opuštěný. Dědičky (manželka Jane Birkin a dcera Charlotte) v něm původně chtěly zřídit muzeum, ale dům je na to údajně příliš malý a nezvládl by nápor zájemců. 
Sergeovi ctitelé mezitím dům vyzdobili po svém - celá zeď je pokreslená obrázky a popsaná vzkazy, kterými svůj idol uctívají.


20101026_346


20101026_334
Za tu chvíli, co jsem dům fotila, se u něho zastavil téměř každý druhý kolemjdoucí


20101026_331_01


20101026_332


20101026_329_01


20101026_338
"Nikdo se ti nevyrovná!"


20101026_343_01
Trochu to připomíná Lennonovu zeď na Kampě, že?

A jen tak na okraj, za rohem v Rue des Saints-Pères bydlí další dobrodruh francouzské kultury - Jean-Paul Belmondo, teď už starý a nemocný pán. Třeba ho tam potkáte...

Saint-Germain-Des-Prés, 5bis Rue Verneuil

Jak se tam dostat: Metro St-Germain-Des-Prés
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama