Les Invalides - Invalidovna

22. ledna 2011 v 21:05 |  7. obvod
O Invalidovně se píše v každém průvodci, takže tady můj přínos může být jenom symbolický, nemá cenu opisovat stránky z knih, které vědí víc než já. Spíš jen zveřejním pár fotografií, které sice podrobně nedokumentují, co všechno je tam k vidění, ale možná ukážou atmosféru tohoto místa.
O postavení Invalidovny jako útulku pro invalidní a přestárlé vojáky rozhodl Ludvík XIV. v roce 1670. První z nich se do paláce nastěhovali už za tři roky a v průběhu 17. století jich tam žilo přes 4000 tisíce v podmínkách, odpovídajících částečně kasárnám a částečně klášteru. Vojáci pracovali v dílnách na výrobu nových uniforem, obuvi, koberců a na přepisu a iluminaci knih. Pro ty nemocné byla v jihovýchodní části areálu zřízena nemocnice.
V letech 1676 - 1706 byl v areálu postaven chrám, který byl skleněnou přepážkou rozdělen na dvě části - královský Dóm s ohromnou pozlacenou kopulí a Vojenský kostel (dnes katedrála sv. Ludvíka), který byl určen pro každodenní bohoslužby obyvatel Invalidovny.


Rytina Invalidovny z roku 1683
15. prosince 1840 byly do Dómu přeneseny ostatky Napoleona Bonaparte, který byl od své smrti v roce 1821 pohřben na Ostrově sv. Heleny.
V roce 1871 bylo v areálu zřízeno Muzeum dělostřelectva a v roce 1896 se k němu přidalo Vojenské historické muzeum. Obě tato muzea potom tvořila základ pro vytvoření Muzea armády v roce 1905, které dnes zabírá celý areál. Muzeum je určitě zajímavé, je v něm spousta exponátů z celé vojenské historie Francie, ale upřímně řečeno, protože vojenská historie nepatří mezi moje koníčky, kromě obou kostelů jsem v areálu nic dalšího neviděla, i když by pravděpodobně budovy stály za návštěvu jen samy o sobě. Budu to muset brzy napravit.
Cestou do Invalidovny

Před Invalidovnou


Před Invalidovnou


Pod podloubím čestného dvora


Královská děla na čestném dvoře


Pohled na čestný dvůr a průčelí kostela sv. Ludvíka se sochou Napoleona


Čestný dvůr


Pod podloubím


Kamenný sloup, stojící pod podloubím, v sobě skrývá prsť z bojišť z 1. světové války


Pod touto kopulí odpočívá nejen Napoleon Bonaparte, ale i dva z jeho bratrů (Jerôme a Joseph), jeho syn Orlík (Aiglon) a mnoho francouzských válečných hrdinů ve vysokých vojenských funkcích.
Kopule Dómu byla za dobu své existence již pětkrát pozlacena - naposledy při příležitosti dvoustého výročí Francouzské revoluce v roce 1989. Na pozlacení bylo spotřebováno celkem 550 000 zlatých lístků, vážících dohromady přes deset kilogramů.


Interiér katedrály sv. Ludvíka

Musée de l´Armée
Hôtel national des Invalides
Paris 7, 129 rue de Grenelle
Interaktivní prezentace:
Otevřeno: denně kromě prvního pondělí v měsíci
od 10 do 17 hod (v neděli do 17,30) říjen-březen, od 10 do 18 hod (v neděli do 18,30hod) duben-září
Noční prohlídky v úterý do 21 hod, pouze duben-září
Dóm je v červenci a srpnu otevřen až do 19 hod
Vstupné: 9 Euro do všech prostor areálu (není možné si koupit jen vstupenku do Dómu, jako to bylo dřív). Vstup do katedrály sv. Ludvíka zdarma.
Mládež do 25 let ze zemí EU má vstup zdarma (po předložení dokladu)
Jak se tam dostat:
Metro linka 8 - Latour-Maubourg nebo Invalides, linka 13 - Varenne nebo Saint François-Xavier, RER C - Invalides.
 


Komentáře

1 lubica lubica | E-mail | 31. května 2014 v 18:22 | Reagovat

Dobry den, len upresnenie, Napoleon sa nenarodil na Sv. Helene, tam len zomrel. Narodil sa na Korzike, v Ajjacciu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama