Fontána Medicejských - Fontaine des Medicis

8. ledna 2011 v 20:47 |  6. obvod
Ohromný bazén u vstupu do Lucemburské zahrady od divadla Odéon se nedá přehlédnout. Velká vodní plocha a nádherná výzdoba tohoto romantického koutu spolehlivě přiláká každého kolemjdoucího.
Za vytvoření fontány vděčí Paříž Marii Medicejské. Když se v roce 1610 stala regentkou teprve devítiletého krále Ludvíka XIII. poté, co byl její manžel, král Jindřich IV., zavražděn, rozhodla se, že si nechá postavit palác, který jí bude připomínat dětství v rodné Florencii. Podle vzoru florentského paláce Pitti se zahradami Boboli nechala na levém břehu Paříže postavit palác Medici, který se měl stát jejím útočištěm.
V roce 1630 požádala florentského architekta Tommasa Franciniho, aby jí v zahradě vytvořil tehdy módní grottu - umělou jeskyni. Tak vznikla 12 metrů široká a 14 metrů vysoká umělá zeď, jejímž úkolem bylo, kromě jiného, rovněž maskovat přilehlou Rue d´Enfer - Pekelnou ulici, která svému názvu nezůstávala nic dlužná. Zeď byla rozdělena čtyřmi zdobenými toskánskými sloupy do tří výklenků. Byla korunována ohromným frontonem, na kterém se nacházel štít, nesoucí erby Francie a rodu Medicejských. Vedle něj dvě alegorické ležící postavy, jejichž vytvoření královna zadala francouzskému sochaři Pierru Biardovi, představovaly řeky Rhônu a Seinu. Po obou stranách jeskyně se táhla kamenná zídka s falešnými arkádami.

Grotta v Lucemburské zahradě v 17. století


Poté, co byla Marie Medicejská intrikami kardinála Richelieua zbavena svého vlivu a nakonec uvězněna, byl její palác i se zahradou přejmenován na Lucemburský - a to mu zůstalo dodnes.
Po francouzské revoluci se Lucemburský palác stal sídlem Senátu a bylo nutné jej i se zahradou zrekonstruovat. Rekonstrukcí byl v roce 1799 pověřen architekt Chalgrin, který nechal na grotě opravit poškozené sochy řek, umístil do prostředního výklenku malou mramorovou sošku Venuše a přeměnil ji na fontánu. Samozřejmě z ní byl odstraněn i královský a medicejský znak a koruna.
Další důležitou rekonstrukcí prošla fontána v druhé polovině 19. století, kdy v rámci Haussmannovy přestavby Paříže byla v blízkosti Senátu proražena Rue Médicis. Kvůli tomu bylo ubouráno levé křídlo paláce a zahrada byla zmenšena (proto dnes na mapě vypadá tak nesymetricky). Přestože všechny tyto práce vyvolaly vlnu protestů a samotný Senát předložil svůj vlastní projekt, nakonec byly provedeny přesně podle Haussmannových plánů. Ty se dotkly i fontány, která musela být rozebrána a kámen po kameni přestěhována o třicet metrů blíže k paláci. Při té příležitosti byl vytvořen rozlehlý bazén, dlouhý padesát metrů a zdobený vázami, který známe dnes, a byla vysázena platanová alej, která fontánu lemuje. Nově byly vyzdobeny i výklenky fontány. Sochař August Louis Ottin umístil v roce 1866 do největšího prostředního výklenku mramorové sousoší pastýře Acise a nymfy Galethey, sledovaných bronzovým kyklopem Polyphemem, který na skále nad nimi napřahuje ruku s kamenem, kterým chce pastýře zabít. V postranních výklencích jsou umístěny sochy fauna Pana a bohyně Diany. Na fontánu byl opět vrácen erb s korunou.

Štít s erby francouzských králů (lilie) a rodu Medicejských, nad ním královská koruna, po straně alegorie Rhôny a Seiny

Platanovou alej kolem fontány tu najdeme ještě dnes
V roce 1861 byla také vytvořena jižní strana fontány, kam byl umístěn basreliéf, představující Lédu a Jupitera, proměněného na labuť, který byl v roce 1807 vytvořen sochařem Achillem Valois pro fontánu v blízké Rue de Vaugirard, zničenou při výstavbě Rue de Rennes (zase ten baron Haussmann!). Nová jižní fasáda nese polokupoli a fronton se dvěma najádami od sochaře Klagmanna.

Jak se tam dostat: Metro Luxembourg
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama