Dům, kde bydlel Vincent

10. ledna 2011 v 20:13 |  18. obvod
Vincent Van Gogh bydlel a maloval v Paříži na mnoha místech. O některých je to známo, o některých ne, ale jenom jedno z těchto  míst nese pamětní desku. Je to dům, kde bydlel Vincentův bratr Théo, u kterého Vincent žil určitou dobu po svém prvním příjezdu do Paříže. Ten nenápadný dům stojí na Montmartru v Rue Lepic 54.

20101028_773


20101028_774
Vincent a Théo bydleli ve třetím patře tohoto domu. Bohužel jsem nikde nenašla informaci o tom, jestli je byt teď normálně obývaný nájemníky. Možná jsou to ta okna se zavřenými okenicemi?
  20101028_775
 "V tomto domě žil Vincent Van Gogh u svého bratra Théa od roku 1886 do roku 1888."


V amsterdamském Rijkmuseu visí tyto dva Vincentovy obrazy z roku 1887, oba s názvem Okno Vincentova pokoje.

V1


V2

Obě plátna Vincent údajně namaloval z okna svého pokoje ve třetím patře domu. Tento všeobecně uváděný omyl, který figuruje i na popisce v Rijksmuseu, vyvrací ve svém článku znalec Van Goghova díla p. Bernard Vassor  na stránkách Asociace Autour du Père Tanguy, která se zabývá odkazem umělců, kteří žili na Montmartru (www.autourduperetanguy.blogspirit.com).
Podle něj v tomto maličkém bytě vedla na ulici pouze okna obývacího pokoje a pokoje, který patřil Théovi, zatímco Vincentův pokoj, do kterého se chodilo přes ten Théův, měl okna do dvora. Vincent tedy nemaloval obrazy ze svého pokoje, ale pravděpodobně jeden z obývacího pokoje a druhý z Théova (na obrazech se skutečně mění úhel pohledu, když srovnáme postavení věží uprostřed obou obrazů). Jen pro zajímavost, p. Vassor vyvrací i další omyl, a totiž ten, že věže na obrazech jsou věže Notre-Dame. Srovnáním s mapou p. Vassor  zjistil, že z tohoto úhlu Notre-Dame vidět není, a podle něj šlo o věže výstavního pavilonu z roku 1878 na Trocaderu, zbouraného v roce 1933.
Samozřejmě jsem okamžitě popadla mapu Paříže a vše si ověřila, je to pravda, z okna domu na Rue Lepic by katedrála Notre-Dame mohla být vidět jedině snad s periskopem. A ani ten by nám dnes nebyl nic platný, protože po zastavění nižší části Montmartru dnes výhled ze stejných oken vypadá takto:

V3
                   Fotografie převzatá ze stránek www.autourduperetanguy.blogspirit.com

Montmartre, 54 Rue Lepic

Jak se tam dostat: Metro Abbesses nebo Blanche
 


Komentáře

1 replica rolex watches for sale replica rolex watches for sale | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:12 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.thesewatches.com/

2 Kuba Kuba | Web | 19. července 2013 v 9:12 | Reagovat

Nádhera, kdybych bydlel v takovém domě, okna bych měl pořád dokořán a jen bych koukal ven :)

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. července 2013 v 18:34 | Reagovat

[2]: [2]: A třeba byste začal taky i malovat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama