Cour des Bourguignons - Dvůr Burgunďanů

14. ledna 2011 v 14:03 |  12. obvod
Jen kousek od pasáže U bílé koule, o které jsem psala minule, je další zajímavý dvorek - no, pro svoji rozlehlost spíš dvůr. Vznikl v roce 1855 poté, co obchodník se dřevem Charles-August Holland koupil dva domy, jeden v Rue du Faubourg Saint-Antoine a druhý v protilehlé Rue du Charenton, a spojil jejich zadní trakty. Na vzniklém prostoru pak vystavěl skutečný první "průmyslový dvůr". Skládal se z Hollandových ohrad se dřevem a z nábytkářských dílen firmy Krieger, poháněných parou - z té doby tu dodnes zůstal 32 metrů vysoký komín. Nejzajímavější částí dvora, dobře viditelnou od vstupu z Rue du Faubourg Saint-Antoine, jsou však sociální dělnické byty, které tu byly postaveny pro zaměstnance dílen.
Dvůr, který byl nedávno zrekonstruován a který je zapsán na seznamu historického dědictví, je dokladem industriální činnosti v této části Paříže v druhé polovině 19. století.
Bohužel jsem nevypátrala, proč se dvůr jmenuje zrovna takto, nabízí se vysvětlení, že jeho zakladatel nebo majitelé nebo nájemci pocházeli z Burgundska, ale to jsou jen moje dohady.


Průčelí z Rue du Faubourg Saint-Antoine je z let 1870-80 a je velmi zdobné

Průjezd je v pracovní době stále otevřený a můžete v něm obdivovat nástěnné malby a staré informační panely. Komín je vidět už z dálky.

Mříž, která chrání vstup na dvůr, je v pracovní době otevřená, takže se dá bez problémů projít až do Rue du Charenton. Po stranách dvora bývaly sociální dělnické byty. Nevím ovšem, jestli jsou tak klasifikovány ještě dnes...Čtvrť Quinze-Vingts, 74 Rue du Faubourg Saint-Antoine nebo 59-61 Rue de Charenton

Jak se tam dostat: Metro Ledru Rollin
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama