Colonne Médicis - Sloup Medicejských

30. ledna 2011 v 16:12 |  1. obvod
V blízkosti Les Halles, těsně vedle Obchodní burzy, nás zaujme zvláštní sloup. Zdálky vypadá jako běžný antický dórský sloup, zblízka ovšem zjistíme, že má na vrcholku podivnou kovovou konstrukci.

20101027_651_01

Sloup byl dříve součástí paláce královny Kateřiny Medicejské, která ho nechala postavit v roce 1574  architektem Jeanem Bullantem jako astronomickou věž.  Sloup čněl nad Paříží a měl připomínat Pařížanům stále existující moc královny matky (její manžel, král Jindřich II., zemřel v roce 1559 v turnaji, kdy mu dřevec protivníka vnikl pod hledí a okem mu pronikl až do mozku. Král umíral v hrozných bolestech deset dnů. Po jeho smrti se v roli krále vystřídali tři jeho synové - dva z nich, František II. a Karel IX., vládli ve velmi mladém věku a brzy zemřeli. Královna matka byla zvyklá rozhodovat za ně, byla proto nepříjemně překvapená, když se její třetí syn, Jindřich III., během jehož vlády postavila palác i sloup,  rozhodl zbavit ji moci).

M
Jindřich II. a Kateřina Medicejská a jejich děti - deset měli spolu, tři byly královy nemanželské

A proč je sloup tak těsně spojen právě s burzou?  Palác Soissons, sídlo královny matky Kateřiny Medicejské, byl se sloupem spojen dvěma tajnými dveřmi, z nichž jedny údajně vedly přímo do královniny komnaty.

M4
Palác Soissons, vpravo vykukuje sloup

Palác byl zbourán v roce 1748 a na jeho místě byla v roce 1760 postavena Tržnice s obilím, přestavěná v roce 1889 na Obchodní burzu. Sloup byl zachráněn před zbouráním osvíceným kronikářem Bachaumontem, který ho zakoupil a poté daroval městu.

M3
Tržnice s  obilím v popředí se sloupem v 1. polovině 19. století

Sloup je vysoký 31 metrů, široký 3 metry a uvnitř se skrývá točité schodiště se 147 schody, vedoucími na vrcholek, kde se na široké základní desce, se stranami 4 metry dlouhými, jejíž rohy míří do čtyř světových stran, nacházela astronomická základna. Královna na ni často stoupala se svým italským astronomem Cosimem Ruggierim a pozorovala oblohu.

20101027_652


M5
Průřez sloupem

M6
Pohled na schodiště, které je dnes nepřístupné

Sloup měl pravděpodobně také připomínat  památku krále Jindřicha II. Vyplývá to z propletených monogramů H a C (Henri a Cathérine), které jsou na sloupu dodnes dobře vidět.

M6

Sloup byl ve své době zdoben nejen 18 žlábky, ale i královskými liliemi, rohy hojnosti, korunami a květinami, které dnes bohužel nejsou už příliš viditelné. Od roku 1862 je sloup zapsán na seznamu historických památek.


Med
Ozdobná deska s informacemi o historii sloupu. Na začátku 19. století byla u paty sloupu zřízena kašna - později byla opět zrušena a dnes už ji tu nenajdeme.

Dnes je sloup obklopen stavebními ohradami, za kterými probíhají práce na rekonstrukci zahrady Les Halles.

20101027_654


20101027_656

Les Halles, Rue de Viarmes

Jak se tam dostat: Metro Les Halles nebo Louvre-Rivoli

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama