Place Colette

14. listopadu 2010 v 11:22 |  1. obvod
Když vystoupíte z metra na stanici "Palais-Royal", překvapí vás nezvyklé girlandy barevných koulí, které východ z metra obklopují. Umělecké dílo, vypadající  spíše jako vánoční výzdoba,  s názvem Kiosek náměsíčníků, vytvořil výtvarník  Jean Michel Othoniel.  Kopule, laděná do červena, představuje den, zatímco ta do modra noc. Barevné koule oživují toto jinak nóbl se tvářící náměstí.


20101027_593_01


20101027_594


20101027_595_01


Na noblesu má ovšem náměstíčko právo - jsme jen pár kroků od Královského paláce a od Louvru a navíc z něho vede přímý vchod na nádvoří Královského paláce. Hned vedle potom najdeme jedno z nejznámějších pařížských divadel - Comédie française, které zde existuje už od roku 1792 (vzniklo mnohem dříve, už v roce 1680, ale než získalo tuto stálou scénu, hrálo v jiných sálech).

CF2

Vstupné do divadla, kde se hrají především francouzské klasické Molièrovy, Racinovy, Feydeauovy, Mussetovy a Mirbeauovy hry (v současné době hrají i Shakespeara, Gogola, Čechova a další autory),  stojí mezi 11 (za tzv. místa se sníženou viditelností) až po 50 Euro, ale každý den hodinu před představením je do prodeje dáváno 65 míst za 5 Euro. Stačí si jen vystát frontu v tzv. "Petit bureau" a mít štěstí, že se člověk dostane na řadu. Každé první pondělí v měsíci jsou navíc tyto výhodné vstupenky zcela zdarma pro mladé lidi do 28 let (po předložení dokladu totožnosti a pouze jedna vstupenka na osobu).
Vstupenky je možné si koupit předem i přes internet na www.comediefrancaise.fr

CF


CF3

V lednu se vám může stát, že na náměstí uvidíte velké starodávné křeslo ve skleněné skříni. Divadlo tak vystavuje pro veřejnost každý leden na pár dnů Molièrovo křeslo, které má jinak své místo ve foyer, které je volně přístupné.

CF

Z druhé strany náměstí najdeme Café restaurant le Nemours, kde můžete u kávy pod arkádami potkat herce z Comédie française, kteří sem pravidelně chodí.


P3240244

Náměstí vzniklo až v roce 1966, kdy byla tato bývalá část  Rue Saint-Honoré oddělena a pojmenována na počest spisovatelky a herečky Colette (Sidonie-Gabrielle Colette, 1873-1954, byla jedinou ženou ve Francii, které byl uspořádán státní pohřeb), která bydlela nedaleko od náměstí v jednom z paláců, přiléhajících k zahradě Královského paláce.


Col
                                                           
Colette v roce 1890


Jak se tam dostat: Metro Palais-Royal

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama