Passage des Panoramas

4. listopadu 2010 v 13:26 |  2. obvod
Pravý břeh Paříže býval prošpikovaný krytými pasážemi, především v 9. a 2. obvodu, v okolí velkých bulvárů a divadelních a kabaretních sálů. Pasáže začaly vznikat na konci 18. století jako ochrana před počasím a hlavně před blátem, prachem a zápachem na nedokonale vydlážděných ulicích. Kryté pasáže se okamžitě staly módou, byly luxusně dekorované, plné kaváren, restaurací a drahých obchodů, lidé se sem chodili procházet, setkávat a ukazovat se. Většina pasáží zanikla při modernizaci a bourání domů, kterými procházely, ale některé z nich se podařilo zachránit. Z původních více než 150 (kolem roku 1850) jich v současné době v Paříži zůstalo 19 a slouží nejen jako zkratka mezi ulicemi, ale také jako místo setkávání, nákupů a odpočinku.

Jednou z nejstarších pasáží je i Passage des Panoramas, která spojuje Boulevard Montmartre s úzkou ulicí Rue Saint Marc a ústí i do Rue Montmartre a Rue Vivienne.
V roce 1799 nechal americký průmyslník Thayer postavit na bulváru Montmartre dvě kulaté věže, v kterých instaloval otočná panoramata Paříže a Rennes, ohromné fresky, které pokrývaly celé zdi těchto věží. Tyto obrazy se staly okamžitě atrakcí a Pařížané se hrnuli, aby si je prohlédli, proto Thayer nechal v roce 1800 postavit krytou pasáž, která k nim usnadňovala přístup od Královského paláce. Později byla k této pasáži připojena i další ramena - Galerie Feydeau, Galerie des Varietés a Galerie de Montmartre - a především divadlo Théâtre des Varietés.
Passage des Panoramas byla první pasáží, kde bylo v roce 1816 instalováno plynové osvětlení. Obě věže s freskami byly sice zbořeny v roce 1831, když o ně lidé ztratili zájem, ale pasáž zůstala zachována a ve 20. století byla rozšířena o část, přiléhající k Rue St. Marc.
Dnes v pasáži najdete především restaurace a kavárny, ale i antikvariáty a obchody se starými známkami a pohlednicemi a další obchody a umělecké dílny.


Pohled na věže na Boulevardu Montmartre v roce 1800
Vstup do pasáže od Boulevardu Montmartre


V pasáži zůstala zachována původní dlažba i s reklamou rytce Sterna - jeho dílnu najdete v pasáži dodnes.
Vstup směrem od Rue St. Marc


V Galerie des Varietés je vchod do administrativní části Théâtre des Varietés a vchod pro umělce


Zastřešení Galerie Feydeau dnes připomíná spíš dílnu - toto rameno pasáže je poměrně zanedbané...


... a přijdou si v něm na své spíš umělci z kabaretu, kteří si tady můžou koupit vybavení na scénu
Nepotřebujete pravé šaty na kankán? Koupíte je u východu do Rue Vivienne.


Passage des Panoramas, vchody z 11 Boulevard Montmartre, 10 Rue St. Marc,
158 Rue Montmartre, 38 Rue Vivienne
Otevřeno denně od 6 do 24 hod


Jak se tam dostat: Metro Grands Boulevards
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama