Dadaistická vila

23. listopadu 2010 v 13:38 |  18. obvod
Co mají společného zakladatel dadaismu, básník Tristan Tzara, narozený v Rumunsku v roce 1896 jako Samuel Rosenstock, a architekt Adolf Loos, narozený v roce 1870 v Brně ?
Tento dům v Paříži:


Adolf Loos navrhl a postavil Tzarovi dům na Montmartru v Avenue Junot v roce 1926. Původně měl dům stavět Le Corbusier, ale jednání mezi ním a Tzarou nedopadlo dobře - Tzarovi se návrh progresivního architekta nelíbil.
Dům je postavený ve svahu, takže první dvě patra jsou mnohem menší. Byly v nich nájemní byty s přístupem ze zahradního patia. Tzara bydlel ve 3. a 4. patře, 5. patro nebylo nikdy dostavěno. Zajímavý popis domu i s plánky, fotografiemi a mapami najdete tady: http://www.urbipedia.org/index.php/:Casa_Tristan_Tzara


Tristan Tzara


Architekt Adolf Loos se narodil ještě v Rakousko-Uhersku a žil ve Vídni, proto je všude, včetně této pamětní desky, prezentován jako rakouský architekt. Přesto je ale Brňák a velká část jeho staveb byla postavená v Čechách a na Moravě, včetně známé Müllerovy vily v Praze, která je vzorem funkcionalistické architektury.

Adolf LoosHned vedle Tzarova domu si můžete všimnout jiného, trochu méně moderního domu, s kresbami dětských hlaviček pod střechou.

Dům si nechal postavit velmi známý francouzský malíř a kreslíř Francisque Poulbot (1879 - 1946), který se proslavil především svými kresbami malých dětí - do té míry, že malým chlapcům z Montmartru se začalo říkat "Poulbotové".


Důkazem toho je i tabulka, která se zachovala v horní části Montmartru, na rohu Rue Norvins. Francouzský automobilový klub na ní upozorňuje motoristy, aby zpomalili a dali pozor na "malé poulboty".Montmartre, 15 Avenue Junot
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama